| Personna a întrebat:

Sunt elev in clasa a 12-a la mate-info in Ploiesti si vreau sa continui la UPB, la Automatica si Calculatoare, pe CTI. Am analizat subiectele de la bac (voi da bac-ul la fizica), admitere la facultate si mediile cu care sa- intrat din 2009 pana in prezent. Nu mi-e frica ca nu intru.
Ce imi pune cateva probleme este daca voi face fata acolo. Eu am mici probleme la programare, in sensul ca: Eu tind sa rezolv problemele dupa niste algoritmi de baza, nefolosind metodele mai deosebite "predate" la clasa(dictate, fara a fi explicate deloc. Nu am avut cel mai bun prof de info). Eu acum fac in Pascal la scoala (asa au vrut colegii, dintre Pascal si C). Dar daca mi se explica, eu inteleg foarte bine.
Stiu ca ma asteapta mult invatat, dar vreau sa nu tocesc, ci sa si inteleg ce invat.
Pot reusi sa recuperez pe baza a ce se va relua la programare in anul 1? Ce imi sugerati sa invat inca de acum, pentru a avea un start mai usor la facultate?
Orice informatie utila este binevenita.
Multumesc mult! big grin

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea se face in general de le 0 in facultate asa ca ai sa ai toate sansele daca stii baza

| Zaygon a răspuns:

Am coleg de liceu care trece acum in anul 2 acolo si mi-a zis ca se reia si da si noi am facut in liceu Pascal iar la facultate si eu si el facem in C(eu sunt la Cluj la Calculatoare).

Iar legat de metodele de rezolvare stai linistit ca si eu si in liceu dar mai ales la facultate rezolvam problemele dupa algoritmi proprii, sa nu mai zic ca m-am contrazis cu proful de programare si pana la urma mi-a dat dreptate.