| Ropidox a întrebat:

Va rog mult cine stie sa imi spuna si mie care este unitatea de masura si formulele de la "Forta de frecare".
Si daca nu cer prea mult sa imi spuneti si in ce domenii este folosita forta de frecare?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Mda,haifisch ti-a dat o formula dar nu ti-a explicat-o.
Ff este o forta care se opune alunecarii corpurilor unul pe altul atunci cind sunt in contact.Are deci aceeasi directie dar sens opus deplasarii!
Ea depinde de un indice de frecare μ care depinde in principal de gradul de rugozitate al suprafetelor corpurilor in contact(ex: anvelopa-asfalt; roata de tren-sina; patina-gheata sau ski-zapada;
pantof-pardoseala,etc.).
Ff mai depinde de forta de apasare perpendiculara pe suprafata de contact; ea mareste/micsoreaza contactul/interactiunea celor doua suprafete care sunt in contact,si se noteaza cu Fn sau daca este vorba de componenta normala a greutatii cu Gn
Sa-ti dau un exemplu: vrei sa tragi o sanie cu masa m pe un drum orizontal, cu ce forta trebuie s-o tragi pentru a aluneca(a invinge forta de frecare)?
greutatea saniei este G = m x g unde g=9, 81m/s**(ac gravitationala)
Ftractiune = Ff = μ x G = μ x m x g
Al doilea exemplu: o sanie de masa m este pe o panta care face 30 gr cu orizontala. O ia singura la vale?
greutatea: G=m x g
componentele normala/tangentiala Gn= G cos 30* Gt = G sin 30*
Ff= μ x Gn
daca Gt este mai mare decit Ff atunci sania o ia singura la vale.

Forta de frecare este folosita (sau nu scapam de ea in unele cazuri) aproape peste tot unde este contact si miscare :fara ea n-am putea sa ne deplasam,n-am putea sa tinem diverse obiecte in mina, n-am putea prelucra mecanic majoritatea lucrurilor, pina si chilotii ne-ar aluneca...winking

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Acum elevii de școală nu mai au manuale școlare?

| haifisch a răspuns:

Orice este forta are unitatea de masura Newton (N). Formula: Ff=μ*N, unde μ este coeficientul de frecare, iar N este normala la suprafata.
In ce domenii este folosita forta de frecare? rolling on the floor In domeniul culinar.

| DoamnaGărgă a răspuns:

Orice este forta are unitatea de masura Newton (N).