| Stefen3 a întrebat:

Salut TPU, vine sesiunea la facultate si nu stiu ce sa fac cand ma gândesc cât de mult am de învățat, plus ca mai am și restante si chiar nu știu de unde sa încep ca este foarte multa materie...Niște sfaturi despre cum sa invat cât mai eficient dacă stiti sa-mi spuneți dau funda!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pari surprins că la facultate este foarte multă materie de învățat... Ce credeai că se face într-o instituție de învățământ superior?

Nu există nicio soluție magică pentru a învăța. Există doar efort și concentrare. Te așezi la birou, deschizi cursurile și le înveți. Fără să te uiți din 30 în 30 de secunde la telefon, fără să te duci de 50 de ori să vezi ce mai e în frigider, fără să deschizi televizorul ca să "te deconectezi" din 5 în 5 minute.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Eu deja am început sa îmi formez programul de invatat de sesiune. Deci sfatul meu e sa îți faci un program din timp, nu atunci când începe sesiunea.
Înveți un interval de timp, cât stii ca poți tu sa te concentrezi. Apoi iei pauza.
Poți lua o pauza mare (2 ore) in care dormi. Pe mine somnul mă ajuta foarte mult sa retin.
La examenele orale/sinteza fa-ți notițe. Pentru examenele grila sunt super utile flashcardurile.
In pauzele mici recomand uitatul pe geam, un Exercițiu doua de mișcare sau o melodie buna.
Poți învăța și in alt loc decât acasa. Eu invat in parc când e vreme buna și chiar mă ajuta sa retin mai bine și mă simt mult mai ok psihic și mai relaxata.
Bafta in sesiune!

| Orezculapte000 a răspuns:

Pune mâna și învață! Spor!