| gabriel2004o a întrebat:

Vreau sa ma transfer de la Mate-info la Filo(trec in a 10-a) si din câte am înțeles trebuie sa dau un test la latina. Din ce anume trebuie sa dau test?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

În primul rând fiecare profesor dă acest test cum dorește el. Din ce știu eu nu există un exemplu standard.

În al doilea rând cel mai bine este să iei caietul de la un coleg de la filologie, să vezi cam ce s-a făcut la această materie. Nu este un test greu, deci în câteva zile poți să te pregătești suficient.

În al treilea rând eu am avut o prietenă care s-a transferat pe filologie. Ei i-a dat de tradus o frază, de spus Tatăl Nostru în latină și de conjugat un verb. Ea nu a știut conjugările, dar i-a spus profesoarei o poezie în latină (2 strofe), și totul a mers ca pe roate.

Ideea este să te interesezi puțin de ceea ce s-a făcut până atunci și să înveți lucrurile de bază.

Multă baftă!