| dede01 a întrebat:

Salut tuturor! am nevoie de ajutorul vostru am de facut un eseu si trebuie sa vorbesc despre insemnatatea pedepsei si valoarea iertarii voi ce parere aveti va rog mult am nevoie de raspunsurile voastre. Pupici:*

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Uite-te peste: https://oracoolblog.wordpress.com/......ul-mediu/; http://www.referatele.com/......21619.php; pedeapsa a aparut atunci cand omul si-a imaginat ca a gresit cumva si ca sa merite iertarea sa poate fi iertat el a creat pedeapsa; deci pedeapsa ar insemna modul prin care iti sustii ideea de greseala si posibilitatea de a accesa iertarea; exista o legatura intre greseala - pedeapsa - iertare; pedeapsa e undeva la mijloc aparuta ca sa faca legatura intre greseala si iertare, pentru ca moralitatea ar zice trebuie sa fiu pedepsit ca sa pot merita iertarea; prin pedeapsa ajungi la iertare. valoarea iertarii de fapt valoarea pedepsei este exact atat de valoruasa cat sa echilibreze greutatea greselii; trebuie sa fie un echilibru intre greseala si pedeapsa ducand la o dizolvarea greselii si dobandirea iertarii; amestecul dintre greseala si pedeapsa se transforma in iertare. valoarea iertarii, iertarea fiind o eliberare practic are valoare infinita; cand obtii iertarea, obtii transformarea, te deplasezi din realitate in care exista greseala si pedeapsa in alta realitate in care acestea sunt acum iertare, se schimba totul; iertarea este atat de valoroasa incat poate sa schimbe total

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedeapsa este este o actiune corectiva a unei actiuni ce contravine bunei intelegeri si convietuiri in societate.parerea mea.religios vorbind, este rascumpararea sau plata unui gand, a unei fapte, a unei vorbe ce incalca principiile morale lasate sau date noua de Dumnezeu.iertarea fiind atributul Dumnezeirii, iertand si noi la randul nostru, incercam timid sa ne ridicam spiritual sa ne detasam de cele rele; invidie, egoism, ura.mandrie.