| y777 a întrebat:

Salut utilizatori TPU! Sunt sigur ca sunt multi pe-aici care stiu f. bine lb engleza, as vrea sa impartasiti cu mine felul cum ati invatat noi cuvinte? Eu ma chinui de mult timp, dar de fiecare data incerc sa le memorez (ceea ce nu cred ca e o idee prea buna) si mereu dau de unele pe care nu le cunosc, uneori pare cam stresant invatarea limbii, voi cum ati procedat?

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Buna! Eu am invtatat foarte bine engleza de la filme si seriale. Fiindca imi place foarte mult sa ma uit m-am gandit sa ma uit cu subtitrarea in engleza si, cand nu stiam un cuvant il cautam pe net asa inveti si cum se scrie si cum se pronunta. Dupa un timp, tot auzind aceleasi cuvinte le-am invatat, chiar foarte multe cuvinte noi :3. Si, ca sa mai invat, am inceput sa citesc de pe Wattpad povesti scrise in engleza. faptul ca tu vrei sa memorezi cuvintele asa unu cate unu nu o sa fie eficient pentru ca o sa le uiti. Trebuie sa le asimilezi in vocabularul tau si incetul cu incetul vei invata. La timpurile limbii engleze e mai dificil si acolo trebuie sa tocesti putin.

6 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Uită-te la filme si seriale in engleza.
Ai putea sa citești câteva povesti, texte etc in engleza si când nu știi un cuvânt il cauți in dicționar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti/intalnesti des anumite cuvinte, nu cred ca le mai poti uita.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Eu am invatat de la filme sau seriale dar mi-am descarcat si un joc de pe magazin play si te ajuta mult e usor de memorat se numeste funny learn english succes

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Eu citeam una sau doua lectii mai departe. Cuvintele noi ne notam intr-un carnetel iar dupa aceea le traduceam in romana cu ajutorul dictionarului sau a internetului(Google Translate). In weekend poti sa cauti diferite cuvinte, dar cel mai bine e prima varianta deoarece raspunzi la ore mai bine, mai repede si poti sa te alegi cu un 10. Oricum, degeaba le traduci, iti bati capul cu Engleza daca nu-ti place. Trebuie sa ai si putin ambitie si perseverenta. Incearca, din cand in cand, sa mai ignori joaca, PC-ul, si alte hobby-uri ce iti risipeste timpul. Fii creativ. Nu uita ce ti-am spus la prima varianta. Iei una sau doua lectii mai departe, citesti, iar cuvintele noi le transcrii pe un carnetel dupa care le traduci.
P.S Poti sa-i iei si un pregatitor pentru Lb. Engleza.
Fundita?

| ColacMarius a răspuns:

Joaca jocuri sau uitate la seriale / filme in engleza, ajuta si elewinking