| CRISTINA_5101 a întrebat:

Salut.Va rog ajutati-ma urgent cu un exercitiu dificil la ed.civica
a. Dati exemple de situatii de manifestare a tolerantei si a respectului raciproc.Aratati ce face posibil acest lucru.
b. Dati exemple de situatii in care se manifesta intoleranta si lipsa respectului reciproc.Indentificati cauzele lor.
c. Pot aparea cazuri in care o limitare a tolerantei este necesara si justificata?

Răspuns Câştigător
| Hannibal_8732 a răspuns:

Parerea mea.
1.de ex in autobuz.tolerant esti atunci cand se impinge unul in tine si nu ii spui nimic, pentru ca stii ca e si din din vina soferului.
respectul reciproc e de ex intr-o relatie cand niciunul dintre cei 2 implicati nu face lucruri fara acceptul celuilalt, adica cand totul e de comun acord.
2 intoleranta se manifesta atunci cand omul nu gaseste argumente pentru a-l ierta pe cel ce a comis ceva imoral.de ex esti in autobuz si doresti sa lasi locul liber unei doamne batrane.si un individ se aseaza imediat pe acel scaun inainte ca persoana careia i l-ai cedat sa o faca.asta te face intolerant, pentru ca e de o grosolanie ce nu poate fi iertata.
3. o persoana poate fi toleranta sau intoleranta. dar mai sunt si situatii in care poti sa fii tolerant pana la o anumita limita.

4 răspunsuri:
| CRISTINA_5101 explică:

Va rog. Funda primul raspuns bu.Am nevoie mare

| CRISTINA_5101 explică:

Iti multumesc enorm hannibal mai salvat de la un 2 daca nu mias fi facut tema.

| CiocolataCuAlune a răspuns:

Si uh ai avut acelasi manual?

| Denisaa99 a răspuns:

Si eu am tot aceasta tema...