| Zombalo69 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti ce tipuri de eseuri pot primi la bac ca sa-mi fac cate o schema la fiecare. Eu stiu ca ne poate cere: tema si viziunea, caracterizarea personajului, relatiile dintre doua personaje, particularitatile operei. Mai poate cere ceva pe langa astea? Am mai auzit ceva de paralela cu un personaj din alta opera dar sunt la mate-info si cica noua nu ne da din astea.

Răspuns Câştigător
| Redsunshine33 a răspuns:

Tema și viziunea s-a schimbat în particularităti ale operei, deci temă și viziune=particularități ale operei.În rest, e totul la fel, caracterizarea unui personaj și relatia dintre două personaje.
Referitor le ce spui tu că ai auzit, nu există așa ceva, doar astea sunt.Și eu am fost la real.Plus, că la real, nu prea se dă relatie dintre 2 personaje, de fapt nici nu știu dacă s-a dat până acum la real. Sfatul meu e să înveti bine tema și viziunea și caracterizarea de personaj.