| Gabypwns a întrebat:

Visul meu este sa studiez la o universitate din UK (Londra, ca sa fiu mai precis), dar nu prea stiu ce trebuie sa fac pentru a fi admis. Momentan sunt in clasa a 10-a si doresc sa ma informez din timp despre procedurile ce trebuiesc urmate. Pe site-urile unor universitati scrie ca imi trebuie un anumit nivel (aaa), insa cum echivaleaza acesta cu notele din Romania? Universitatile care ma intereseaza sunt Oxford, UCL si ICL (computer science). Ce examene pe langa examenul de Engleza Cambridge trebuie sa dau? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Aneurysm a răspuns:

IELTS, pentru a face facultatea în strãinãtate, tot la englezã, dar cred cã numai într-a 12-a îl poti da. Am o prietenã, a terminat acum a 12-a §i mi-a spus cã e§ti ca la interviu. Tot în Anglia s-a dus §i ea.
De asemenea, îti trebuie o anumitã medie la BAC (ex: peste 8.50). Pãrintii tãi §tiu de ideea ta? I-ai putea ruga sã se intereseze mai mult.