| mywalln22 a întrebat:

Vreau sa ma intorc la liceu. Ce trebuie sa fac?
Am terminat in Italia 10 clase. Am început a 11a dar dupa m-am retras. Am 18 ani, in Ianuarie împlinesc 19. Vreau sa încep iar scoala, dar in România.
Ce documente imi trebuie?
La cine trebuie sa ma adresez? Pot merge la liceu normal?
Sau trebuie la seral sau la frecventa redusă?
Cati ani trebuie sa mai fac?
Eu as dori sa ma înscriu la liceu sportiv, e posibil?
As dori cat mai multe informații va rog. Astept răspunsuri

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1. Avand peste 18 ani te poti inscrie numai la un liceu/colegiu care are organizate cursuri "serale" sau cursuri cu "frecventa redusa".Din cate stiu, liceele cu profil sportiv, scoli apartinand filierei vocationale, nu au organizate cursuri "serale" si nici cursuri cu" frecventa redusa". In schimb, vei gasi multe licee/colegii apartinand filierei tehnologice, profil servicii si profil tehnic, care au organizate atat cursuri "serale " cat si cursuri cu "frecventa redusa". Comparativ cu durata cursurilor normale( "de zi".) durata acestor cursuri va fi mai mare cu 1 an!
Lista scolilor care au organizate asemenea cursuri poate fi obtinuta de la Inspectoratele scolare judetene sau de pe website-ul acestora.
2. Pentru inscrierea la scoala dorita, este nevoie ca perioadele de studii efectuate in strainatate sa fie echivalate!
Echivalarea se face de catre Inspectoratul scolar judetean (din judetul de domiciliu). Pasii si documentele necesare echivalarii le gasesti in link-ul : http://lang-platform.eu/......-studiilor
Datele de contact ale Inspectoratelor scolare judetene le poti gasi in lista din link-ul : https://cnred.edu.ro/......asele-1-12

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta te poti inscrie la curs seral la un liceu care tine asemenea cursuri.
Probabil va trebui sa fii evaluata in ce clasa corespunde pregatirea ta, dar va trebui sa faci pana la clasa 13 (cate sunt la seral), dupa care poti da examenul de bacalaureat.

| Violleta2022 a răspuns:

In situatia ta, poti continua liceul numai la cursul SERAL, facand clasele 11-12 si 13.
Cursurile de zi au doar 12 clase, cele serale, au 13, deoarece se fac doar 4 ore zilnic, nu 7-8 ore ca cele de la zi.
Nu exista FR (frecventa redusa) la liceu!
Inscrierea la un liceu sportiv se face numai dupa un examen anterior, in care esti supus la anumite probe sportive.
Fac exceptii olimpici la anumite sporturi, care sunt primiti automat, fara exmaneul sportiv.
Transferul la un liceu se face numai dupa ce mergi la acel liceu si vorbesti cu directorul liceului.

| PumpkinDoll a răspuns:

Din cate stiu eu, daca esti majora nu mai poti merge la liceu normal.Frecventa redusa sau seral ar mai ramane.Asta din ce stiu eu.

| Elliiieo3 a răspuns:

Tot ce poti sa faci este sa iei legatura cu conducerea liceului respectiv, trebuie sa ai o idee legata de liceul la care iti doresti sa mergi