| ZaKid a întrebat:

Salut.
Vreau si eu sa imi spuneti substantive in Acuzativ cu 5 functii sintactice diferite.
Multumesc anticipat.[Fundita]

Răspuns Câştigător
| CraziNess a răspuns:

laughing 5 functii? pai uite asa in clasa a 6 laughing
Atribut substantival prepozitional (care? ce fel de?)Imi place dulceata de capsuni
Nume Predicativ:Uniforma este de elev
Complement direct:Il vad pe tata
Complement indirect:Vorbim despre lectie.
Complement circu.de loctonguelecam in parc.
Complement circu.de timp:Maine mergem in parc.
Complement circu.de mod:Se poarta cu blandete. cam atat laughing sper ca te-a ajutat :*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 facut.s diferite?
Acuzativul are 3 facut.s:Complementul, Numele Predicativ, Atributul

| AndY_8355 a răspuns:

De fapt acuzativul are mule:nume pred,complement circumstantial de loc,de timp,de mode, indirect,direct, atribut pronominal prepozitional, atribut adjectiival...