| celmareinvata a întrebat:

Vreau si eu sa ma lamuresc in legatura cu ceva.Eu sunt un elev bun la matematica de nota 9 si 10 cateodata. Dar cand incerc sa rezolv niste exercitii de olimpiada nu reusesc. Vad ca parca nu exista logica nici la explicatie.Cum trebuiesc rezolvate acele exercitii? Iti trrebuie o baza mai mare de
cunostinte?

1 răspuns:
| betsy a răspuns:

Nu neaparat, trebuie sa ai doar destul de mult exercitiu. O sa vezi ca daca te uiti pe cat mai multe problebe de acest tip rezolvate te obisnuiesti cu modul lor de rezolvare. Unele ajung sa ti se para chiar foarte simple daca tii minte unele artificii! Sper ca e-am ajutat! Trebuie sa iti spun ca si eu am fost in aceeasi situatie!winking