| Eduard99ant a întrebat:

Salut, zilele astea o sa dau examenul de Bacalaureat si nu stiu la ce facultate sa merg. Eu sunt la stiinte sociale iar examen am geografie, romana si istorie. Eu vara asta o sa incep sa invat programare de la un unchi dar vreau in acelasi timp sa merg si la o facultate la anul. Nu stiu unde as putea merge pentru ca la o facultate cu profil de IT sau calculatoare nu m-as potrivi din cauza profilului de la liceu. Ce facultate as putea face unde sa includa materiile la care sunt bun, istorie, geografie, romana?

Răspuns Câştigător
| rRamses a răspuns:

Du-te frate la Universitate daca ai facut geografie si romana, este locul cel mai potrivit pentru tine. Crede-ma ca daca te duci la o facultate unde se predau materii la care te uiti ca la masini straine o sa iti para rau dupa. Am colegi la facultate care nu fac fata materiilor din cauza ca au fost la arte sau alte nebunii. Daca tot vrei sa inveti IT foarte bine poti sa inveti separat este un bonus si totodata faci o facultate la care poti tine pasul cu ce se face.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce treaba are profilul? Nu te intreaba nimeni de la ce profil vii, ii intereseaza doar sa stii si sa poti sa tii cat de cat pasul cu restul. Du-te la programare, de ce daca tot te apuci sa inveti sa studiezi dupa alt domeniu fara legatura?

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Geologie, sau Facultatea de Istorie si Filozofie.

| sierra1 a răspuns:

"vara asta o sa incep sa invat programare" - dacă iei bac-ul, distrază-te, relaxează-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc o tipa care a dat la info, desi a avut profil uman in liceu. Profesorii si colegii au fost foarte intelegatori si au ajutat-o mereu. Eu zic sa incerci, chiar si un semestru, daca nu tii pasul renunti. Daca esti ambitios reusesti. Nu are rost sa faci o facultate umanista daca tu vrei sa lucrezi in IT.

| Raducons a răspuns:

Daca te duci la o facultate cu profijl IT (inginerie electrica si stiinta calculatoarelor), trebuie sa iei in calcul cum te descurci cu matematica, asta ar fi cel mai greu in rest cred ca te descurci.
Istorie, geografie, romana nu se fac la facultate decat la cele de profil si nu cred ca merita ca sa le termini.

| Anon31241212 a răspuns:

Buna!
Spre exemplu la facultate la Cluj la info, te ia de la 10. Ai putea sa te duci acolo daca esti interesat de programare, etc. Si daca dai acolo o sa iti gasesti usor un loc de munca. Mai ales daca ai un unchi care sa iti explice.
Daca nu vrei acolo. Poti sa iti depui la mai multe facultati dosar. Depune-ti la geografie, istorie sau de ce nu la litere ceva cu romana? Vezi si tu unde intrii si dupa te hotarasti. Incearca sa te gandesti ce ti-ar placea totusi cel mai mult in viata sa faci, ca sa iti vina usor. Mult succes!