| KillMePlease a întrebat:

Salutare, fiinţe umane!
Voi cum vă pregătiţi pentru un examen/ o teza/ un test?
Vă emoţionaţi şi uitaţi tot sau vă concentraţi şi daţi tot ce e mai bun din voi?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu calm

| Ineys a răspuns:

In primul rand cel mai important e sa nu te omori sa inveti pe ultima suta de metrii si sa incerci sa fii indifferent/a. Nu ingrasa porcu in ajun ca n-ai sanse, iti spun din experienta laughing doar te panichezi cand vezi cat ai de invatat, lasa totu sa vina de la sine, baiatu are teza luni la romana, si nici ca pun mana pe ceva, ce-o fi o fi, cu sufletul curat merg inainte acum daca iau 3 asta e, parintii au zis ca invat pentru mine, deci nu ma tem cool am baza in colegu din fata, colegu de banca, ala dupa diagolana, si mai e ala din stanga, ( ala de banca e in dreapta ) + ca sunt in ultima banca, acum oi vedea eu.

| Ineys a răspuns:

P.S: "fiinte umane"... da tu de pe ce planeta ne scrii?

| KillMePlease explică (pentru Ineys):

de pe planeta China laughing)

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ma emotionez si uit tot.
Sau chiar daca mai stiu ceva, din cauza emotiilor, ma blochez si nu mai scriu nimic, sau daca scriu e pe langa subiect.
Trebuie sa invat de acasa foarte bine ca sa fiu sigura pe mine si sa fac perfect. Altfel o dau in bara. Eu sunt genul "totul sau nimic". Ori iau 10, ori iau 3.

| VibeTrix a răspuns:

Maine am teza. O.O Stiu, de-aia nu mai poti tu.

| KillMePlease explică (pentru VibeTrix):

la ce ai teza?
îţi urez succes şi sper să te concentrezi.
eu am vineri la mate si marţi la română *am scăpat deja de teza la istorie*

| VibeTrix a răspuns (pentru KillMePlease):

La romana...Multumesc mult! :* Nasol. sad Si eu am teza peste o saptamana la mate

| KillMePlease explică (pentru VibeTrix):

la română e super simplu.
semestrul trecut am dat teza fără să repet nimic înainte (bine...eu merg la centru de excelenţă şi particip la olimpiade, ceea ce probabil m-a ajutat foarte mult) şi am luat 10-----9, 90 (fiindcă am pus nişte virgule unde nu trebuia şi cică profa are pretenţii de la mine...) La mate e tot simplu.
trebuie să iei totul logic.
eu nu învăt aproape niciodata.
gândesc logic ce ar trebui făcut.

| VibeTrix a răspuns (pentru KillMePlease):

Bravo. happy Si la mine se duc elevii cu note la teze de 10. Eu am luat 8 la romana si 7 la mate sad Deci, n-am putut. Problema e ca la mine, cand sunt in clasa nu pricep cam nimic si nu sunt atenta la ore (adica, nu ma pot concentra)...si asa invat acasa, tocesc, iar cand sa dau test iut totul. Am patit asta saptamana trecuta. Am dat test la biologie, am invatat foarte mult si cand am dat testul nu am stiut cam nimic. (am luat 6, nu rade! e nasol!) Si cam atat. Data viitoare nu mai tocesc chiar atat de mult, ca uit. happy

| KillMePlease explică (pentru VibeTrix):

centrul de excelenţă la care merg eu se ţine la cel mai bun liceu din oraş. smug (cred că-n mintea ta: pfoai, ce se mai laudă asta laughing )
la bio 6? hai că poţi mai mult. Cea mai mică notă pe care am avut-o la bio a fost 9 (asta când m-a ascultat, fiindcă mă pierd puţin când sunt ascultată). La mate cea mai mică notă a fost 6... Iar la română 8.
Da' în sfârşit, încearcă să iei totul logic şi să faci legături între informaţiile pe care vrei să le reţii cu chestii ce te-ar putea ajuta sa le memorezi. (de exemplu, la cazul dativ mă gândesc la verbul,, a da" şi apoi mă gandesc la funcţia sintactică ce ar trebui să o aflu... şi-ţi mai pot da exemple).

| VibeTrix a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu,te lauzi pe merit! happy Stiu ca pot, dar nu ma pot concentra...

| KillMePlease explică (pentru VibeTrix):

trebuie să te poţi concentra.
găseşte o modalitate mai simplă de învăţat pentru tine.
eu de exemplu nu pot învăţa (sau nu-mi pot face temele) dacă nu ascult muzică în acelaşi timp. (dar nu muzică de aia care să mă adoarmă, ci muzică mai ..agresivă să spun aşa).

| VibeTrix a răspuns (pentru KillMePlease):

WoW laughing) Muzica agresiva...Da, e tare. O.O Nu pot, dar incerc si cu muzica. happy O ascult p-asta : Saniuta fuge laughing

| TiberiuFasole a răspuns:

Avand in vedere ca sunt natural destept, si daca ma chinui am emotii si am sanse mai mari sa pierd...
Nu ma pregatesc cu nimic si sunt natural.

| KillMePlease explică (pentru TiberiuFasole):

,,sunt natural"
a fi natural înseamna a şti mereu tot? thinking

| TiberiuFasole a răspuns (pentru KillMePlease):

A fi natural e a fi cum iti vine in minte. A fi natural=Fara reguli frate.

| KillMePlease explică (pentru TiberiuFasole):

îmi place cum foloseşti cuvântul,, frate" deşi ştii prea bine că îs fată.
oare să mă supăr sau s-o iau ca pe un compliment? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoană care a învățat n-are cum să uite din cauza emoțiilor. Eu nu am nicio problemă cu testele dar când vine vorba de scris la tablă, atunci am foarte mari emoții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si ce teza.
La mate si chimie, putin imi pasa.
Ma mai uit odata peste formule si pa.
La romana si bio tocesc fiindca aici e toceala.

De emotionat thinking Nu m-am emotionat niciodata la teste/teze/olimpiade.
Sunt o tipa relaxata, daca iau 2 si pe primul am 8, nu ma intereseaza.
Desi nu mi s-a intamplat thinking

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

la română nu e chiar toceală...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Pentru tine, dar pentru mine da.
Cum pe mine mereu m-a batut romana, unica mea sansa de a parcurge peste materie este sa stau sa invat cum se face un comentariu, cum sa-mi exprim opinia-fiindca a mea e mereu negativa, cum sa faci un text argumentativ si chestii dintr-astea.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

eu la început chiar nu ştiam de unde să încep o argumentare, nu pricepeam logica.
apoi am mers după o chestie: scriu definiţia urmată de,, în opinia mea" (ex.: în opinia mea, opera,,..." aparţine genului epic deoarece are narator - care povesteşte obiectiv/ subiectiv la persoana a 3a/ întâia şi are acţiune la care participă personaje şi etc) apoi restul veneau de la sine. Practic reluam ceea ce am zis în definiţie, cu ajutorul urmatoarelor cuvinte,, in primul rând/al doilea/etc. şi a exemplelor din text.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Despre chestia asta am vorbit odata la meditatii.
Stii, in textele argumentative,doar daca ti se cere scrii opinia,daca nu, nu.
Si eu invatata de la scoala cu
"dupa parerea mea...", "dupa parerea mea..."
meditatoare chiar m-a intrebat la una dintre teme
"Auzi, dar tie cine ti-a cerut parerea? happy
Care dintre cerinte este? "
Prima data am fost surprinsa fiindca suna, oarecum, rautacios daca nu stii la ce se refera, dar pe urma mi-am dat seama laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesc maxim vreo oră două și în rest stau relaxat. Dacă sunt odihnit și în formă nu uit nimic, când sunt în pase mai proaste sau se întâmplă să fiu fără vlagă abia de rețin ceva, deci depinde.
De emoționat, nu m-am emoționat cam aproape niciodată, excepție făcând sfârșitul clase a 7-a și evaluarea națională.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Ador pozaa

| KillMePlease explică (pentru Anonima0000000000):

care poză? ce poză? poză? ce? cum? când? de ce?
surprise
sunt complet confuză

Răspuns utilizator avertizat
| TheWalker11 a răspuns:

Maine dau teza.
N-am emotii :O. Si nici nu dau ce e mai bun din mine laughing.

| KillMePlease explică (pentru TheWalker11):

teza la ce?
dacă e la română, nici n-ai de ce să ai emoţii, e uşor.
şi la mate la fel, da' să zicem că la mate e puţin mai greu...

| TheWalker11 a răspuns (pentru KillMePlease):

La romana.
Sa speram ca va fi usor! big grin Sper ca-mi ti pumnii! laughing

| KillMePlease explică (pentru TheWalker11):

doar daca-mi ţii şi tu pumnii pentru vineri când voi da teza la mate laughing

| TheWalker11 a răspuns (pentru KillMePlease):

Ok! laughing Sa iei 10! sau macar un 5.

| KillMePlease explică (pentru TheWalker11):

si tu la fel, man, si tu la fel

| HappyFaceXoX a răspuns:

Stau pe PC pana la 12 pentru ca stiu ca e teza la mate si totul merge lin.Mai primesc reprosuri de la parinti dar meh... n-ai ce face.Iar daca ai teza la romana ``ma rog`` sa nu fie legat de ce am facut in clasa pentru ca nu sunt atent in clasa si nici nu deschid caietul. Sper ca te-am ajutat.

| gshhdhdjfkfkfdjfjfkfkckfjdjdhshshdjc a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotii la teza....fiinta umana...deoarece eu consider ca teza nu este chiar atat de importanta.....eu cred ca bacul este mult mai important decat o banala teza...dar oricum nu ar trebui sa ai emotii....pt ca din propria experienta iti spun ca emotiile nu sunt intotdeauna constructive...mai ales la o teza sau un examen happy big grin

| Taredef a răspuns:

Deci, eu sunt extrem de emotiva! Mereu cand invat ceva (pentru teza, test sau chiar pentru dialoguri din clasa pentru o anumita tema) acasa le stiu, e ok, cand vorbesc cu voce tare nu ma balbai si nu am nimic. Dar cand ajung fata in fata cu chestia pentru care m-am pregatit, uit tot, inghet si incerc sa invat din clasa, dar dun clasa uit tot.
Am mari probleme cu chestis asta si atunci cand un profesor ma intreaba ceva, incep sa tremur si sa am emotii.
Ma rog, sunt destul de descurcareata, iar in situatii limi

| Taredef a răspuns:

Limita ma descurc*
Pnm