| dbem a întrebat:

Salutare, sunt curios ce rol are maru lui adam (nu cea realigioasa), adica denumirea stintifica, si ce rol joaca fizic (nu religios).

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Laringele este organul vorbirii, este format din mai multe cartilaje mobile, cel mai mare fiind asezat în fata ca o proeminenta având forma unei carti deschise, cunoscuta si sub denumirea de "Marul lui Adam". În laringe se gasesc si doua perechi de cute (pliuri) numite corzi vocale, cele situate inferior au rolul în producerea sunetelor.

| Generalul a răspuns:

Marul lui adam reprezinta cartilajul anterior al laringelui la barbat tongue

| bogdan1793 a răspuns:

Maru' lui adam este laringele care la barbati e mai marit decat la femei