| CatyBaty a întrebat:

Eu merg acum in clasa a-VII-a si as vrea sa stiu cu ce sa ma pregatesc pentru noua programa din a saptea. Preferabil la Romana, Mate si Biologie. !

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Eu tocmai am terminat clasa a7-a si nu m-am pregatit deloc la inceputul anului si totusi am avut o medie mare.
La mate vei face in semestrul 1 la algebra cam tot ce ai facut si in a6-a numai ca mai aprofundat (fractii, numere intregi,radicali ) iar la geometrie vei face patrulaterul convex ( paralelogramul, dreptunghiul, rombul, patratul, trapezul ). In semestrul 2 vei face la inceput triunghiul dreptunghic cu toate teoremele sale si spre sfarsit cercul. La algebra in sem 2 vei face niste chestii cu binom ceva de genul : (a+b) la puterea a2-a = a la puterea a2-a +2ab+b la puterea a2-a.
La romana nu cred ca e nevoie de pregatire absolut deloc deoarece nu vei face chestii noi. Genurile pe care le vei face sunt imnul, fabula (din nou ) si vei relua opera epica, lirica.
La biologie in semestrul 1 vei face sistemul nervos. E cam complicat dar poti sa-l inveti daca inveti lectie cu lectie.Eu asa am facut si am ajuns si la olimpiada happy. In semestrul 2 vei face sistemul osos, muscular, reproducator, respirator, excretor (sper ca nu am uitat nimic ) Aceste sisteme sunt usoare(cat de cat ).
Bafta!

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

Si eu trec tot in clasa 7 si nu m-am pregatit pentru nimic.Defapt mint doar la geometrie ca eram bâta, in rest nu m-am pregatit la nimic si nu cred ca ar fi nevoie.