| Albarescul24 a întrebat:

Salutare TPU, zilele astea un prieten da evaluarea natioana, sapt viitoare daca nu ma insel, si nu prea ii pregatit baiatu laughing Se sperie ca la mate nu va face nici de un 5. Si...m-am interesat pe net un pic despre asta, si cica din 2015 s-a dat lege ca ce-i cu nota sub 5 la evaluare, cum ar veni pica si ii baga direct la profesionale. In alte parti am auzit ca ar fi trebuit sa se fi dat legea aceasta, dar inca nu s-a facut. Deci cum sta treaba? Fundawinking big grin

5 răspunsuri:
| Albarescul24 explică:

Ma...nush ce sa spun, nu prea ma ajuta rasp tau, normal ca asta vor ei sa vada, dar eu am intrebat daca s-a mai aplicat legea aia stupida, daca ia sub 5 si intra la un liceu, ori daca ia sub 5, si intra direct la profesionala.

| Florin123345 a răspuns:

Nu s-a aplicat omule nimic desi daca nu e bun pe matematica se poate duce la filologie/stiinte sociale evident daca e bun pe romana/limbi straine insa daca nici pe astea nu se descurca mai bine se duce la profesionala, nu e nicio rusine deoarece va trece prin liceu degeaba si pierde 4 ani din viata fara a se alege nimic. Materia va fi din ce in ce mai grea si daca nici la cea de a 8-a nu e bine pus pa punct. e greu

| iUnPumnDeLaMine a răspuns:

Nope.Evaluarea nationala nu consta in nimic.Crede-ma! Am trecut si eu prin asta, am invatat si am luat 9 la mate si 10 la romana iar dupa ce am aflat imi venea sa ma sinucid rolling on the floor. Examenul national/evaluarea nationala consta in nivelul tau de pregatire...asta vor sa vada.Dar spune-i totusi colegului tau sa nu se duca bata rolling on the floor. Bafta lui si de ce nu, si tie! rolling on the floor

| Cioco10 a răspuns:

Eu știam ca cine pica pleacă la Liceul Industrial sau altele dintre cele mai proaste

| Daniel002 a răspuns:

Poti sa ii spui prietenului tau sa stea linistit. eu am fosti colegi care au luat note sub 5 si sunt la liceu. nu sunt ei la un liceu bun. dar conteaza ca sunt la liceu ci nu la profesionala... Bafta!winking