| Mariius17 a întrebat:

Vreau sa ma transfer de la un liceul la altul, profiluri diferite si m-am dus sa vorbesc de transfer la liceul respectiv si mi-au dat o cerere de transfer. Totul bine pana aici.
Ajung la liceul unde sunt in prezent si ma duc cu cererea completata, semnata, toate cele de unul dintre parinti pentru ca sunt minor. Acolo imi spun ca trebuie sa ma duc la liceu sa vad daca ma primesc sigur ca ei nu pot da acordul fara sa am ceva la mana ca ma primesc, ca am medie si ca totul e in regula.
M-am reintors si nu mi-au spus nimic nou din ce mi-au spus si data trecuta si mi-au mai dat inca o cerere, la fel ca precedenta...
Intrebare mea este: cum trebuie sa procedez in acest caz?
Ce "acte" si ce acorduri trebuie sa primesc?
FUNDA!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul actual trebuia sa-ti dea un aviz de transfer, acesta poate fi pozitiv sau negativ, dar este doar consultativ, liceul unde vrei sa te transferi poate sau nu sa tina cont de avizul primit de la liceul actual.
Nu-ti trebuie nimic altceva de la liceul actual, pesemne nu stiu bine prevederile de transfer din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, sune-le sa le citeasca.

Întrebări recente