| anonim_4396 a întrebat:

Scoala romaneasca:
a. favorizeaza credinta religioasa
b.este indiferenta fata de religie
c. exclude religia

(Motivati raspunsul dvs.)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi sa o luam ca si indreptar de viata, religia face fata cu brio, daca o luam ca istorie, inca nu este atestata, a existat dintotdeauna printre noi, dar cred ca este o notiune legata mai mult de spirit de aparare emotionala, scoala inseamna invatatura inseamna stiinta, religia am spus ce inseamna, scoala este undeva la mijloc, nici nu o favorizeaza dar nici nu o exclude (vorbesc de soala ca institutie ), dar repet religia nu este materie si nici stiinta.

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Consider ca scoala favorizeaza credinta religioasa deoarece inca din clasele primare este introdusa religia in scoala.

| Kassandra1408 a răspuns:

Cred nca a e varianta corecta. Spre exemplu, in clasa a XIIea am ales sa nu mai fac religia, nu imi mai pasa de medie, pur si simplu profa ma exaspera si ne tot spunea ca vom ajunge in iad. Ei bine, ceilati profi ne fac atei si comenteaza des pe seama noastra.
Ni se tot spune ce sa nu facem, cum sa nu fim dar niciodata cum putem face mai bine. Daca cercetam, suntem exclusi.

| danutza a răspuns:

O favorizeaza de ce nu scapam de religie pana in a 12-a? Oricum eu o consider benefica pentru relaxare happy

| darknet a răspuns:

A. favorizeaza credinta religioasa. E foarte GRAV ce se intampla in Romania. Nu sunt de acord catusi de putin cu acest lucru. Eu de felul meu sunt ateu. Faptul ca trebuie sa te inchini la icoane si sa spui rugaciuni la inceputul orei. Adica ce inseamna asta? Fiecare isi alege singur calea in viata. Nu are nevoie neaparat de ajutor divin si nu trebuie sa-si traiasca fortat viata ca un crestin... Iar scoala ASTA vrea sa faca din noi. Crestini. Si sa ne ascunda adevarul (ca sa fac o scurta paranteza...). Faptul ca Biserica e una dintre cele mai corupte instituti de pe planeta; nu plateste impozite, nu plateste taxe; strange miliarde de dolari, fara sa plateasca un singur banut... Popii traiesc in lux; isi ridica vile, consuma bautura scumpa, isi cumpara BMW-uri. Sunt bogati putred, aproape ca jongleaza cu banii si cu toate astea, sunt sute de biserici in tara asta neterminate, care cer donatii. Si Biserica Romana tace... Nu stiu daca va mai amintiti atunci cand Isus a intrat in templu si a inceput sa se mahneasca, vazand ca acesta fusese transformat in piata. De asta spun, banii sunt ochii dracului, iar in mod normal, n-ar trebui sa aiba nicio treaba cu religia. In fine, e uimitor cum religia a putut sa ia controlul constiintei umane in doar cateva secole. Ar trebui cu totii sa privim aceasta lume dintr-o perspectiva diferita. In 100 de ani se topesc ghetarii, oceanele or sa ne inghita, iar noi continuam cu rugaciunile, care nu ne vor ajuta cu nimic, in loc sa luam masuri de protejare a mediului si reducere a CO2-ului din atmosfera. Si atunci, cand vor veni apele peste noi, or sa spunem ca va veni Apocalipsa si prostii din astea; ca doar ce sa ne asteptam de la atatea persoane religioase.

| Spanc a răspuns:

Eu cred ca favorizeaza credinta religioasa deoarece altfel nu am mai avea ore de educatie religioasa...