| GeorgeMihai a întrebat:

Se dau examene la scoala militara de subofiteri jandarmi? Daca da, in ce consta? sunt curios.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se dă şi examen!

"Proba de verificare a cunoştinţelor va avea durata de 3 ore şi constă într-un text de complexitate medie, tip grilă, din tematica stabilită, care va conţine 90 de itemi din disciplinele: limba română (60 itemi) şi limba engleză sau franceză (30 itemi). Fiecare item va conţine 4 (patru) variante de răspuns, din care o singură variantă va fi corectă." - SURSA :
http://www.scoaladragasani.ro/admitere/admitere.php

"

Verificarea cunoştinţelor teoretice

La această etapă participă candidaţii care au promovat etapa I şi constă în susţinerea unui test grilă la disciplinele de concurs: limba română şi o limbă străină (engleză sau franceză), din tematicile şi programele stabilite.
Numărul, forma şi tipul subiectelor, baremelor de apreciere şi sistemele de notare se stabilesc de către Comisia de admitere a şcolii.

Rezultatele admiterii şi alte informaţii utile

Pentru a fi declaraţi admişi, candidaţii trebuie să obţină numărul minim de puncte stabilit pentru a promova testul de verificare a cunoştinţelor (echivalentul notei 5, 00) şi să se clasifice, în ordinea descrescătoare a punctajelor / mediilor obţinute, în limita numărului de locuri scoase la concurs.
Contestaţiile se pot formula numai pentru proba de verificare a cunoştinţelor sau pentru situaţia eventualelor erori de înscriere pe listele de ordonare a candidaţilor. Acestea se depun în nume personal în termenele stabilite prin graficul admiterii.
Instituţia de învăţământ organizatoare a admiterii este singura în măsură să decidă asupra temeiniciei contestaţiilor. Deciziile comisiilor de contestaţie sunt definitive. Eşaloanele superioare instituţiilor de învăţământ nu intervin în soluţionarea contestaţiilor.
Pe durata desfăşurării probelor din cadrul concursului de admitere, candidaţilor li se asigură, gratuit, asistenţă medicală.
Candidaţii care îşi retrag documentele din dosar înainte de afişarea rezultatului final sunt consideraţi retraşi din concurs.
Neprezentarea, la termenele stabilite, a actelor de studii în original de către candidaţii declaraţi „ADMIS" are ca efect neînmatricularea acestora.

Candidaţii declaraţi "admis" încheie angajamente prin care se obligă ca, după absolvirea şcolii, să îndeplinească serviciul timp de minimum 10 ani în unităţile în care vor fi încadraţi sau mutaţi ulterior, în raport de nevoile M.A.I. De asemenea, se obligă să restituie cheltuielile de întreţinere efectuate de M.A.I., pe timpul şcolarizării, în cazul în care sunt îndepărtaţi din instituţia de învăţământ pentru lipsă de interes la învăţătură sau pentru abateri disciplinare, ori încetează şcolarizarea la cerere, precum şi în eventualitatea că nu-şi respectă obligaţia de a îndeplini serviciul în condiţiile de mai sus." - SURSA :
http://www.jandarmeriafalticeni.ro/concursdeadmitere.php

Toate cele bune.

| GeorgeMihai explică (pentru bursuc001):

Examinarile astea se dau numai odata?

| bursuc001 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

DA, examenul se susţine o singură dată ( în decursul unei sesiuni de admitere ), la data & ora stabilită prin Regulamentul de Admitere.

| GeorgeMihai explică (pentru bursuc001):

Multumesc! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă.