| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a întrebat:

Se se va intampla cu scoala in judetul Bacau? Cum va incepe?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Va începe așa cum incep și restul instituțiilor de învățământ, pe 14 septembrie, cu mască și dezinfectanți obligatoriu (acesta este un scenariu, scenariul verde).

Sunt trei scenarii, unul dintre acestea va fi anunțat oficial pentru noul an scolar la jumătatea lunii august, cel târziu până în luna septembrie, în funcție de evoluția pandemie.

Scenariul verde : toți elevii vor merge la școală, având obligativitatea purtării măștii de protecție.

Scenariul galben : un scenariu hibrid în care orele se vor desfășura prin rotație, adică online și la școală, pe grupe. Excepție fac preșcolarii, clasele 0-4 și elevii din anii terminali (clasa a 8-a și a 12-a, respectiv a 13-a)

Scenariul roșu : orele de curs se vor face strict online și vor fi obligatorii pentru absolut toți elevii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu putem citi viitorul si nici TPU nu e autoritate locala sa ia decizii. O sa afli

| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce anuntat inspectoratul in septembrie.