| msonegirl a întrebat:

Sistemul nostru, cel romanesc, este de KK.

Respect bugetarii si ii compatimesc pentru ceea ce se intampla cu ei, dar de ce se rabuna pe noi elevii?!

Secretarele liceului unde invat eu (si nu este un liceu oarecare) au sters toate documentele noastre pentru alocatie (de stat) [facusem dosar pentru ca alocatia sa o iau si dupa 18 ani, pana la terminarea cls. a XII-a]. Buuunnn... Ma duc cu o colega la ele in birou, iar ele f. vesele: "da trebuie sa umblati voi acum..."

Cum se poate asa ceva? Explicatia lor a fost de genul ca nu au stiut ce-s cu documentele...

E normal ca noi elevii sa facem munca secretarelor? straight face Nu e de ajuns ca stam in frig si mizerie in scoala? Ce vina avem, noi, elevii?

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Mizeria din scoala n-o fac secretarele, ci cei ca tine. Alocatia aia oricum nu o meriti. Secretarele au un salariu mai mic decat banii unor colegi de-ai tai de buzunar pentru o luna, asa ca nu le mai batjocori si tu.
Sistemul e praf si daca nu esti stimulat cu nimic, iar guvernul isi bate joc de tine non stop, te comporti ca atare.

| Derye a răspuns:

Ce-mi place de voi astia, care daca iau bataie in scoala, imediat dau vina pe "sistem". Meri ma, in alte tari sa vezi cum e sa faci scoala acolo, cand abia daca ai geamuri nesparte si usi intregi, si apoi sa comentezi.
Ti s-a sters tie un document ca secretara e tarfa, si acum e vina sistemului?
Tu habar n'ai ce se intampla pe aici, ai auzit si tu ca invatamantul nostru suge, si vii si tu repede sa te dai smardau si inteligent, cu o aroganta incredibila.

| Derye a răspuns:

Msonegirl@ Oh, erai o fata >_< greseala mea.
Iti inteleg frustrarea, ai luat postul meu ca pe un atac la persoana ta. Citeste din nou, si poate gandesti in perspectiva.

| CarmenR a răspuns:

Nu prea e normal, dar la noi in tara nimeni nu face treaba pe care ar trebui sa o faca.

| msonegirl explică:

@derye! Cine ti-a spus tie ca am luat bataie in scoala? De unde ti se pare tie ca am o "aroganta incredibila"?
Stiu doar ca sunt probleme se sistem, dar asta nu e treaba mea, ma duc la scoala sa invat nu sa ma puna lumea pe drumuri, sa fac eu treaba altora. Iar cu intrebarea mea nu vreau sa par mai tare, poate tu vrei asta cu raspunsul tau care mi se pare de-a dreptul STUPID!

@mihaibrasov ce te face sa crezi ca parintii mei au un salariu mai mare decat bugetarii? Merit alocatia aia, asa cum poate ai meritat-o si tu sau copii tai. Cand ai spus "cei ca tine" la ce te-ai referit?

Eu cred ca voi aveti ceva cu liceenii de azi, dar ar trebui sa nu generalizati pentru ca aceasta a fost o intrebare (SIMPLA). Nu m-am apucat de injurat al vostru sistem, vreau doar sa fiu respectata, la fel cum imi respect si eu profesorii. (cand spus respect ma refer la bunul simt )