| Chøço a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste verbe la participiu.

9 răspunsuri:
| mihaibrad a răspuns:

Cantat aruncat plimbat uitat pornit oprit

| mihaibrad a răspuns:

Asta nu e participiu, doamna

| mihaibrad a răspuns:

Ok, nu e bai, atunci happy
bafta in toate

| Roxii12 a răspuns:

Acestea sunt la m.indicativ, t. perfect compus. Daca nu sti, nu raspunde. ex. In parc era mai linistit.

| MyleyCyrus10 a răspuns:

A vorbi - Vorbit, Vorbita.
A manca -Mancat, Mancata.
A spune - Spus, Spusa.
etc happy

| Aloo123 a răspuns:

Verbele la participiu se termina in S sau T...Mers,Citit

| ckckrish a răspuns:

Participiul românesc provine din forma de participiu pasiv perfect din limba latină: cantatus, -a, -i, -æ > cântat, -tă, -ți, -te. Din punct de vedere formal, este marcat de sufixul -t (la majoritatea verbelor) sau -s (la cele mai multe verbe cu perfectul simplu în -se-): zis, -să, -și, -se. Cu valoare adjectivală, participiul are forme de gen, număr și caz ca adjectivele variabile de tipul bun, precum și grade de comparație: La bunici era mai iubită decât acasă., El a fost cel mai lovit. FUNDA CA SUNT PRIMUL SI AM RASPUNS CORECT

| Lionesseh a răspuns:

Verbul A FI-A FOST
verbul A AVEA-A AVUT
o prop.: El a rămas NESCHIMBAT.
se termină în S sau T :*

| gabyBelceanu a răspuns:

Cantat, uitat, zburat, etc.Alea care se termina in t sau s