| Andreea9311 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog frumos niste titluri de carti care v-au placut in mod special si de ce. ca am ramas in pana de idei. Abia am terminat seria twilght de citit, care a fost destul de interesanta si ma cam plictisesc deja de calculator... astept idei. >tnxbig grin

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Forsyte Saga" de Galsworthy, roman fluviu in 6 volume.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dolmen de Nicole Jamet şi Marie-Anne Le Pezennec. O tânără poliţistă revine acasă, pe o insulă din largul coastelor Bretaniei pentru a se căsători cu iubitul ei din copilărie. Încep să se petreacă tot felul de crime bizare, legendele bretone par să fi prins viaţă, vechi păcate ies la iveală, sunt descoperite camere secrete şi adevăruri incomode... există bineînţeles şi o poveste de dragoste... o carte care se citeşte cu sufletul la gură.

| laurik1315 a răspuns:

Daca ti-a placut twilight te sfatuiesc sa citesti luna plina de kelley armstrong (nu are legatura cu twilight, dar e o poveste cu varcolaci )
un scurt rezumat: "Elena [...] este vârcolac. Singura femeie-vârcolac din lume". Elena, femeia-vârcolac, a fost muşcată de iubitul ei, vârcolac (despre care, evident, nu ştia că este lup), şi astfel a fost condamnată să trăiască o viaţă pe care ea nu şi-o dorea. Colerică fiind, după ce a aflat ce i-a făcut Clay a început să distrugă. Să "facă ca toţi dracii", după cum ea însăşi spune. Mobilă, haine, orice era în jurul ei era făcut praf. Această parte mi-a plăcut foarte mult. Nu pentru că evidenţiază o parte violentă ci pentru că îmbină foarte bine ficţionalul cu realul. Nu aţi înţeles nimic? Pur şi simplu reacţiile reacţia Elenei de a face "ca toţi dracii" mi se pare absolut normală. Şi eu aş fi făcut la fel. Orice om ar intra în panică, s-ar enerva, s-ar înfuria.

După o perioadă, când a văzut că nu are cum să refuze ceea ce devenise, s-a hotărât să ignore de fapt acest lucru şi să se reintergreze în lumea oamenilor şi astfel a părăsit haita. De aici încep problemele.
Ea intalneste un tip pe nume Philip care devine noul ei iubit ( astfel incearca sa il uite pe Clay si sa se integreze in lumea oamenilor) Dupa un timp primeste un telefon de la "Alfa" Haitei (seful haitei) in care ii zice ca trebuie sa se reintoarca in haita fiindca Haita este amenintata de alti varcolaci.

| crisS a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7 -Mihail Drumes
Jana Eyre- charlotte bronte
Invitatie la vals -Mihail drumes
Amantul doamnei Chatterley-D.H. Lawrence

| Rallu_3508 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea sau Invitatia la vals de Mihail Drumes
Sunt carti de dragoste despre adolescenti.Merita citite.

| anissa a răspuns:

Romeo si julieta-william shakespeare
cei 3 muschetari-Alexandre Dumas
Mizerabilii-Victor Hugo
cele mai frumoase carti love struck

| Emily22 a răspuns:

Sunt, in general, adepta cartilor de dragoste. Din categoria asta iti pot spune ce mi-a placut mie: Invitatie la vals - Mihail Drumes (cartea mea preferata), tot de la el ai mai putea citi Scrisoare de dragoste. Cella Serghi - Panza de paianjen. Ionel Teodoreanu - Lorelei. Jane Austen - Mandrie si prejudecata. Incearca si Adela - Garabet Ibraileanu, nu pot spune ca mi-a pplacut enorm, dar e simpatica. Si de asemenea, poti citi - Afara nu e nici un anotimp - Salex Iatma. Sunt niste povesti interesante descrise, iar cartea nu e groasa deloc. Spor! Sper sa iti fi fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emil Zolla "o albina se zbate in fereastra "- viata unei fete indragostite, foarte frumoasa, plasata in perioada interbelica, un pic din atmosfera si diafanismul femeii din ecopa aceea bonus saracia care ne caracterizeaza inca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robin Hood

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ca iti place sa citesti dar citeste si o carte de gramatica.

| Anya15 a răspuns:

Am citit recent "Ingerul noptii" de Becca Fitzpatrick.
Un rezumat, ca sa-ti starnesc curiozitatea...Pentru Nora Grey, dragostea nu face parte din plan. Nu s-a indragostit nicioadata de vreun baiat, in ciuda eforturilor depuse de Vee, prietena ei cea mai buna. Dar zambetul sagalnic si ochii patrunzatori ai lui Patch o atrag mai presus de orice ratiune. Patch pare sa se afle oriunde este si ea si pare sa o cunoasca mai bine decat prietena ei cea mai buna, iar Nora nu se poate decide daca sa-i cada in brate sau sa fuga din calea lui cat mai departe.
Dupa o serie de intamplari inspaimantatoare, tanara se gaseste prinsa intr-un joc al razbunarii unde nimeni nu este ceea ce pare a fi, taberele se schimba si ascund secrete periculoase.
In mijlocul unui stravechi conflict intre nemuritori si ingerii cazuti, Nora trebuie sa-si infrunte temerile si sa lupte pentru viata si dragostea ei, iar o alegere gresita o poate costa viata.

Acum citesc "Imbratisare in amurg" de Sandra Brown. E interesanta, dar prefer "Ingerul noptii".
Daca vrei sa citesti o poveste intrai aici: http://luminadinintuneric-ana.blogspot.com/

| alle_7514 a răspuns:

La rascruce de vanturi - Emilly Bronte [o dragoste dureroasa]