| Cristina97_9307 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog in ce an au aparut Prima revolutie industriala si a doua revolutie industraiala, am nevoie urgent. (Mersi)

3 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Prima la sfârşitul secolului al XVIII-lea. A doua la sfârşitul secolului al XIX-lea.

| KoreaJapan a răspuns:

Revoluţia industrială este procesul tehnic complex prin care munca manuală este înlocuită cu maşinismul. În acest proces muncitorului îi revenea rolul de supraveghere, reglare şi alimentare a maşinii. Apariţia revoluţiei industriale a avut ca efect creşterea producţiei, dezvoltarea oraşelor şi a ştiinţei.
Revoluţia industrială s-a declanşat la sfârşitul secolului al XVIII-lea şi în primele decenii ale secolului al XIX-lea mai întâi în Anglia, care a reuşit să se menţină ca prima putere industrială a lumii până la sfârşitul secolului al XIX-lea. În Franţa, revoluţia industrială a evoluat lent, începuturile ei datând din jurul anilor 1830. Cererea scăzută de produse industriale în condiţiile unei populaţii predominant agrare a făcut că adevărata eră industrială să înceapă abia în 1890. Industrializarea Germaniei a fost marcată de fărâmiţarea sa politică, condiţiile favorabile declanşării revoluţiei în acest domeniu fiind create prin anii 1840-1850. Dezvoltarea industrială a SUA a debutat la mijlocul secolului al XIX-lea prin aplicarea unei multitudini de invenţii şi inovaţii. Sosirea masivă de emigranţi după 1865 a antrenat o puternică dezvoltare a economiei americane:astfel în jurul anului 1900 SUA au devenit prima ţară industrială din lume.