| mitzy49 a întrebat:

Spuneti mi va rog definitia radicalului. Urgent!

4 răspunsuri:
| Stassy a răspuns:

Radicalul; este simblul matematic ce exprima o extragere de radacina.Adik: radical din 4 e 2. Daca e pus semnul asta inseamnma k trebuie' sa gasesti un numar care inmultit cu el insusi sa aiba rezultatul numarul respectiv. Uite cam asa: radical din 16 = 4. Aici trebuie sa stii patratele perfectestraight face

| Pana_Maria_2000 a răspuns:

În matematică, radicalul unui număr reprezintă un alt număr, care ridicat la o putere (denumită ordinul radicalului) este egal cu numărul dat. Dacă ordinul unui radical nu este precizat, atunci este vorba implicit de radicalul de ordinul 2, denumit și rădăcină pătrată; fiecare număr real pozitiv x are două rădăcini pătrate: iar fiecare număr real negativ are două rădăcini pătrate complexe conjugate.

| Rareshoorotan a răspuns:

Ce clasa esti?

| Cernat_Vali_1988 a răspuns:

√ din A =B la 2
Ex:
√4=2×2(la 2 )=4