| agent003 a întrebat:

Spuneti-mi va rog frumos citeva opere din literatura romana si universala in care se intilneste tema dragostei, dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din literaura universala: "Castelul din Carpati" de jules verne, "Romeo si julieta" de Shakspeare,"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Mandrie si prejudecata " - Jane Austen
"La rascruce de vanturi" - Emily Bronte
"Anna Karenina" - Lev Tolstoy
"Rosu si negru" - Stendhal
Literarura romana- Elevul Dima dintr`a 7`a - Mihail Drumes - ambele volume, mai cu seama al 2`lea
Scrisoare de dragoste - Mihail Drumes
Nunta in cer - Mircea Eliade
Invitatsie la vals- Mihail Drumes

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Iubirea este o tema inepuizabila, de o vechime imemorabila, pentru ca originile ei se leaga de originile culturii umane. In literaturile lumii iubirea e un spatiu tematic de o surprinzatoare complexitate, de la "Cantarea cantarilor" si "Epopeea lui Ghilgames", la mari creatii moderne ca "Anna Karenina" de Tolstoi sau "Matei Iliescu" de Radu Petrescu, in literatura romana.
"Dafnis si Hloe" de Longos
"Romeo si Julieta" de William Shakespeare
"Tristan si Isolda";
"Love story" de Eric Sega
"Maitreyi" de Mircea Eliade
"Lorelei" de Ionel Teodoreanu
"Invitatie la vals" de Mihail Drumes
"Luceafarul", "Floare albastra", "Sara pe deal", "Lacul", "Dorinta", Fat-frumos din tei", "Craiasa din povesti" - de M. Eminescu

| dany3la a răspuns:

Romeo si Julieta de William Shakespeare,
Sara pe deal de Mihai Eminescu,
De la noi, la Cladova de Gala Galaction,
Scrisoare al lui Mihai Eminescu catre Veronica Micle,
Mitul Androginului de Julius Evola. Funda:*

| Cristine23 a răspuns:

"Dragostea nu moare" - Devi Maitreyi

| Christelle a răspuns:

Camil Petrescu in opera „Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", Tudor Arghezi „Creion" si „Psalmul de taina", Nichita Stanescu adopta tema iubirii in romanele „Adolescenti pe mare" si „Leoaica tanara" si in cele din urma cel mai mare scriitor roman, Mihai Eminescu, a adoptat tema iubirii in poeziile sale „Sara pe deal","Floare albastra", „Lacul", „Dorinta".