| RiPpEr_3763 a întrebat:

Spuneti si mie care este Aria si Lungimea cercului...

Răspuns Câştigător
| 2ochicaprui a răspuns:

Lungimea cercului este =2*pi*r, iar aria cercului este=pi*r^2.happy

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Aria cercului=pi*R*R; Lungimea cercului=2*pi*R, unde R este raza cercului, iar pi- numar real irational care are o infinitate de zecimale si in probleme se aproximeaza prin 3.14

| greenmile00 a răspuns:

Aria cercului = [pi] * R (la a doua) unde R este raza cercului si pi este o constanta, pi=3.13
Lungime cercului = 2 * [pi] * R

| LiaYapp a răspuns:

Lungimea cercului=2×π×R(R=multimea numerelor reale), A=π×r×r(r= raza cercului)