| Stelian_Mihalceanu_1996 a întrebat:

Stie careva care sunt izomerii hexanului?

Răspuns Câştigător
| DinGri77 a răspuns:

3- metil - pentan, 2- metil- pentan/ izohexan, 2, 3- dimetil – butan, 2, 2 - dimetil – butan.
Denumirea izoalcanilor:
1.
Se caută catena cea mai lungă de atomi de carbon şi se numerotează începând cu atomul de carbon de unde ramificaţia este cea mai aproape
2.
Se indică prin cifre poziţia radicalilor şi se denumesc radicalii (ramificaţiile)înordine alfabetică
3.
Dacă există mai mulţi radicali de acelaşi fel se folosesc prefixelesickdi (2), - tri (3), - tetra (4).
4.
Se adaugă denumirea hidrocarburii corespunzătoare ultimei cifre din catena debază, numerotată.
Observaţie:
Dacă există mai multe denumiri pentru o structură, cea corectă este aceea pentru care suma indicilor de poziţie a tuturor ramificaţiilor este minimă.

1 răspuns:
| irbis a răspuns:

Paremi-se ca nu au denumiri specifice, ci doar dupa cum se leaga, atat.