| Nagy_Adrian_1999 a întrebat:

Stie cineva cuvinte din BANAT, CRISANA SAU BUCOVINA, funda?

Răspuns Câştigător
| FataCareRadeDinOrice a răspuns:

Cuvinte din Banat: paradaisă (roșie), lubeniță (pepene), neauă (zăpadă), fișior (fecior), unge (unde), ghinț (dinți), space (spate), larmă (gălăgie).

Cuvinte din Crisana: arin (nisip), păcurar (cioban), nămaie (vită măruntă), teleac(grădina), duleu(drum de pamant), stergură(prosop).

Cuvinte din Bucovina: dăruşag( dar, cadou), covaliu (fierar), bănat ( stare de tristete, durere sufleteasca), sârnic (chibrit), scoposit (plănuit intentionat)

Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| annabountii99 a răspuns:

Cuvinte BUCOVINENE:
a doloji-a spune
a te zaibi-a te satura
a te snimi-a fugi
a te vrubi-a intelege
a vajvai-a supravietui
bazaruri-discutii
ciort-drac
curva de mare-sirena laughing
gura-n ghips-liniste!
hati-casa
mrazi-nesimtit
musar-politist

FUNDA?

| stephanieji a răspuns:

Http://nosia.wordpress.com/cuvinte-ciudate/
sper sa iti fie de un real folos.