| Anon1mous a întrebat:

Stie cineva daca ma ajuta la ceva atestatul de la liceu de tehnician ecolog si protectia mediului?

Funda pentru cine da un raspuns concret si detaliat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cum esti la un liceu din filiera tehnologica, in urma sustinerii examenului de atestat, vei primi un certificat de calificare profesionala nivel 3 de pregatire. Este un act de studiu important caci atesta un anumit nivel de calificare profesionala--- nu-ti confera o calificare, dar atesta nivelul calificarii luand in considerare rezultatele invatarii.Nu tine loc de diploma de bac dar poate fi folosit la o angajare caci certificatul da posibilitatea angajatorului sa identifice abilitatile, cunostintele si competentele unui candidat.
O scoala postliceala sau o scoala de maistrii asigura nivelul 3 avansat de pregatire profesionala.Nivelele cresc odata cu studiile ajungand la nivelul 8 EQF in cazul scolii doctorale.

Din punct de vedere al nivelurilor de calificare adoptate în România potrivit Deciziei Consiliului European 85-368-EEC, învățământul profesional și tehnic preuniversitar asigură primele 3 niveluri de calificare, după cum urmează:

nivelul I de calificare prin școala de arte și meserii (corespunzător nivelului 2 EQF)

nivelul II de calificare prin anul de completare (nivel 3 EQF)

nivelul III de calificare prin ciclul superior al liceului – filiera tehnologică (nivel 4 EQF) și prin învățământ postliceal (nivel 5 EQF)

Vezi ce inseamna si cum functioneaza EQF in Uniunea Europeana:http://www.europass-ro.ro/pagina/cadrul_european_al_calificarilor

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, ai o "Diplomă" în plus happy
Practic, NU o bagă nimeni în seamă sad

Toate cele bune.

| FkThRz a răspuns:

Ai o dimploma care te ajuta la facultate, dar mai ales la angajare. bafta!