| criss_8946 a întrebat:

Suma a 3 numere pare consecutive este 56.Aflati numerele.
O idee plss!

Răspuns Câştigător
| marynwtza a răspuns:

Numerele vor fii a, b, c si vom avea urmatoarele relatii:
a+b+c=56
b=a+2
c=b+2=a+4
si inlocuiesti:
a+a+2+a+4=56
3a+6=56|-6
3a=50|:3
a=16,(6)
b=18,(6)
c=20,(6)
din cate vad nu se imparte exact si ne da cu virgula probabil ai gresit cand ai scris sau cei care au scris problema au gresit

8 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

O Idee?
Un numar par este de forma 2k.
De aici te descurci tu

| BOOBZen a răspuns:

Nu-ti zic rezultatul, ai auzit metoda de incercari? Iti faci o idee ce numere ne-ar da acest rezultat si incerci toate variantele. Sper ca te va ajuta, eu nu vreau sa-ti zic rezultatul fiindca eu iti fac temele si n-ar fi corect

| geograful a răspuns:

Nu se poate

| blondissima a răspuns:

Nu se poate.
16+18+20 = 54 iar 18 +20+22= 60

| blondissima a răspuns:

X+(x+2)+(x+4)=56
3x +6=56
3x=50
x=50/3=16,(3) care nu este nr par.

| CiocolataCuAlune a răspuns:

Nu e posibil pentru ca daca rezolvi problema ajunci la faptul ca 3a=50, deci a=16, 6666667, b=18, 6666667, c=20,6666667

| jacobtim44 a răspuns:

Uite aici Numere Pare
https://youtu.be/oQk2jhU6R6I

Sper sa te ajute

| criss_8946 explică:

Multumesc pentru sugestii!
Si apropo; nu e vorba de vreo tema am terminat scoala joi dar lucrez pentru admitere si sunt unele probleme care nu prea le inteleg.
Daca era vb de vreo tema si nu stiam imi intrebam profii sau colegiiwinking