| M.T a întrebat:

Sunt clasa a 11 si inca nu stiu la ce facultate vreau sa ma duc straight face sunt la profil stiinte sociale happy va rpg mult daca ma puteti sfatui ca o facultate ceva.sau mai bine sa imi dati o lista ca mai multe facultati de unde ma pot orienta. am cautat ceva pe net dar nu am gasit ce voriamsad. imi puteti da o lista happycevabig grinbig grin

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Drept, psihologie, asistenta sociala, filosofie etc.

daniela
| daniela a răspuns:

De ce nu incerci o sectie de sociologie mie mi se pare super cool si de perspectiva

| Victoria a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a XI-a la Stiinte Sociale si intentionez sa dau la drept. Ai putea alege dreptul, jurnalismul, facultatea de limbi straine, relatii internationale.

| TipulVerde a răspuns:

Pai, depinde de ce iti place sa faci si ce stii. Daca astea se intersecteaza e perfect. Singura persoana care iti va da raspunsul esti tu. Nu te mai baza pe profil si la ce "poti" sa te duci, pe ce-ti spune lumea, ca "asa se face". Nu urma o facultate doar ca sa ai facultate. Daca nu ai chef sa invet stai acasa si fa una prin posta. Incearca pur si simplu sa te gandesti la cum te-ai putea vedea in viitor si la ce ai face. Si eu sunt la stiinte sociale si in a 12a si nici eu nu stiu. Sincer ma gandesc poate la filosofie. Si apoi sa ma apuc de scris. Ma gandeam sa intru si in cinematografie, si asta ma atrage. Sunt pur si simplu un milion de lucruri pe care vreau sa le fac si oricati ar spune ca nu pot sa le fac pe toate si ca trebuie sa-mi aleg ceva, eu le spun un singur lucru:
- M*ie! Lumea e a mea!

| User a răspuns:

Pai. jurnalism, drept.asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta un domeniu in care te vei putea angaja peste 3 4 ani. Gandeste-te la domeniile in care te vei putea angaja si la privat.

De exemplu Stiinte Sociale sau drept. Sa te angajezi ca asistent social este ceva de domeniul SF-ului daca nu ai pile si de asemenea nu te astepta la un salariu mai mare de 1000 RON. Drept? In primul rand trebuie sa cunosti pe cineva care va accepta sa te tina sub aripa o perioada (bine inteles aproape gratis). Dupa aceea iti trebuie ceva pile ca sa intre in barou. Relatii internationale nu este o idee proasta dar asteapta-te la concurenta serisoasa. NU iti recomand relatii publice. Administratia publica in urmatorii ani va fi un domeniu inchis. In rest bafta.

| bety a răspuns:

Eu sunt mai mica dar sora mea este in primul an de facultate si a fost si ea la profilul stiinte sociale. ea a ales fac. de sogiologie si asistenta sociala (profil sogiologie) uitate pe net si o sa iti spun multe despre asta