| Utilizator12345678910 a întrebat:

Sunt in al 2 lea an de facultate si am o grămadă de restanțe (si din primul si al doilea an de facultate) plus ca sunt si la taxă. Taxa pe semestrul 1 încă nu a fost plătită. Dacă renunț la facultate sau cel puțin îngheț anul o sa fiu nevoit să plătesc si semestrul al doilea deși nu merg la facultate si nu dau examenele?
Dacă nu plătesc deloc anul al 2 lea de facultate ce se întâmplă?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca renunti nu platesti nimic, pur si simplu te duci si retragi dosarul.
Daca vrei sa ingheti anul va trebui sa platesti jumatate din taxa anuala si apoi cand vei relua in primul an vei fi obligat la taxa, apoi ai dreptul sa treci la buget.
Daca nu platesti deloc te vor exmatricula ei si atat, esti liber sa te reinscri la anul sau sa alegi alta facultate

| Bianca18 a răspuns:

De obicei daca nu platesti taxa in termenul stabilit, mai intai se aplica penalitati iar apoi te exmatriculeaza. Te poti reinmatricula la inceputul anului universitar urmator, dar tot in regim cu taxa. Deci nu trebuie sa platesti nimic in cazul in care decizi sa te retragi. Insa cel mai ok ar fi sa cauti informatiile astea in Codul drepturilor si obligatiilor studentului pe site-ul universitatii tale, fiindca regulile difera de la universitate la universitate.