| Laura B. a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si am hotarat ca pe mai departe dupa ce voi termina clasa a 12-a sa merg la Scoala de agenti de politie din Cluj. As dori sa-mi dati cateva criterii pentru a putea intra (examene, inaltime, proba sportiva etc.), tot ce tine de asta. Mutlumesc mult!

1 răspuns:
| itsnotmyname a răspuns:

Buna. Inaltimea se schimba de la an la an, la fel si probele sportive. Examenele se dau din gramatica limbii romane si o limba straina la alegere(engleza, franceza, germana, rusa). Oricum, asa informativ, in 2010, inaltimea minima la fete a fost de 1, 60 iar proba sportiva a constat in alergare de viteza -8, 1 secunde, aruncarea mingii medicinale de 2kg - 7 metri si alergare de rezistenta 1 kilometru in 4, 10 secunde(am redat aici baremele pentru fete).