| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a noua si am ramas cu situatia neincheiata la religie pe primul semestru. Ce se va intampla? Voi fi corigenta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei fi corigenta, corigenta ramai doar la sfarsitul anului scolar si numai daca media anuala este sub 5.
In situatia ta vei fi amanata si situatia se va rezolva in primele 4 saptamani din sem.II, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"  ART. 128.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a)au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;
b)au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de minister;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e)nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus, neimputabile personalului didactic de predare.
  ART. 129.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| croissant a răspuns:

Le poti încheia în primele 4 săptămâni din semestrul al II-lea. Dacă nu, poţi să închei situaţia prin august-sept când este programată de minister sesiunea pentru situaţii neîncheiate. Doar dacă nu te prezinţi la această sesiune se consideră repetenţie. Atenţie! Dacă există un număr mare de absenţe nemotivate care să permită dirigintelui să scadă nota la purtare astfel încât media anuală să fie mai mică strict decât 6 elevul este automat repetent.