| anonima4all a întrebat:

Sunt o fata mai retrasa, rusinoasa, draguta... vreau sa fiu mai indrazneata. ce sa fac? ma puteti ajuta intr-un fel anume? va rog!

Răspuns Câştigător
| csintalan a răspuns:

...cu trecerea timpului, inaintre in varsta, trecerea peste obstacole, toate conduc la EXPERIENTA te vei schimba...
...nu te grabi, viata te va schimba iti vei da seama de cele bune si rele-n timp,... ceu cred ca momentan esti prea tanara... daca gresesc SCUZE, nu doream sa te supar,

26 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Intr-o mare de fete lipsite de pudoare, pline de tupeu si care se calca in picioare sa ajunga langa vreo vedeta gen Pasat, o fata draguta, timida si retrasa e o insula de feminitate discreta.Nu e nevoie sa te schimbi, e bine asa cum esti...si sa stii ca adevaratul Print, cel ce nu ia in seama pe cele care se baga in fata, ci pe cele ce stau linistite la locul lor, te va gasi...Nu te lua dupa altii, fii tu insati...Noroc!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi.decat sa ai tupeu si sa fi rautacioasa cu cei din jur mai bine este sa fi tu insati. faptul ca esti draguta si prietenoasa te poate ajuta mult in viata

| Ben. a răspuns:

Eu cred ca esti ok. e f important sa fii mereu tu insati.mult mai important decat sa ai tupeu!

| Adry a răspuns:

Eu zic ca nu e ok sa fii retras(a) asta o spun din "experienta". Poti sa nu mai fii retrasa prin meditatie si autocontrol. Ideea e ca nimeni nu te poate ajuta la propriu ci singura va trebui sa-ti identifici cauza si sa o elimini prin diverse solutii care le vei gasi in urma analizei.
Eu sunt de parere ca persoanele timide gandesc mai mult asupra unei decizii si de aceea "nu spun nimic", frica de a gresii/a fii refuzat(a) si reactia organismului de autoaparare in fata rusinii (adica sa nu te faci de "ras").
Astea erau problemele la mine si iti arat cum am rezolvat una din ele. Frica de a gresii sau de a fii refuzat(a) : printr-o simpla propozitie "Mai bine sa regreti ceva ce ai facut decat ceva ce nu ai facut si sa te intrebi cum ar fi fost daca ai fi facut acel lucru". De cate ori am dubii imi amintesc aceasta fraza si sunt optimist big grin Cele lalte prin meditatie si autocontrol (cum ti-am spus mai sus). Sper sa te ajute. Succes!
mumoasa: E greu ca cineva timid sa se schimbe chiar total si sa ajunga la cealalta extrema. Eu zic ca ea nu va ajunge acolo ci va prinde putin curaj pentru asi exprima ideile.
ratat: Tot ea va fi laughing Sa fii tu insati nu e bine. Daca esti un idiot ar trebui sa ramai asa? Daca esti prost, ce faci? De fapt toata lumea se schimba daca nu ai observat pana acum; unii in bine altii in rau. Acum depinde de tine incotro te vei duce.
// scuze dar am simtit nevoia sa comentez un pic si raspunsurile primite.

| Anonim2938 a răspuns:

Si eu sunt la fel.Mai ales cu prietenii la scoala.M-am mutat de curand si as vrea sa-mi fac prieteni pe la bloc(sunt destui baieti frumosi), dar nu pot fiindca mi-e rusine.cu familia nu am nici un fel de problema, dar cu oamenii pe care nu ii cunosc.straight face Daca vine cineva la mine de ex o fata dintr-o alta clasa si vrea sa faca cunostinta ca mine asa mai prind un pic de curaj, dar eu nu ma pot duce sa fac cunostinta cu cineva ca ma incurc si parca uit tot ce trebuia sa zic ba chiar ii uit si numele pentru ca ma gandesc la cum sa fac sa nu mai fiu asa rusinoasa.

| Bee123 a răspuns:

Umbla la "Control Pannel" - "Display' - "Desktop" (acolo iti schimbi imaginea de fundal) - iar apoi du-te la " Settings" si acolo vei gasi o rubrica : "Screen resolution" care variaza (daca vrei ca desktopul tau sa fie mai mic,pune-o la 1024 x 768 pixels,cu cat te vei duce in dreapta pe acel interval cu atat vei micsora.Apoi dai click pe "Apply" si pe "Ok". Succes !

| Bee123 a răspuns:

Scz... am vrut sa trimit altcuiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt aproape la fel.Cu cei pe care ii cunosc sunt un pic indrazneata.draguta...asta sa spuna ceilalti ...nu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca sa ii intelegi pe ceilalti. e bine sa fi o tipa cu tupeu ca mine dar asata consta in a invata de la ceilalti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca esti ok si cu timpul te vei schimba deoarece si eu sunt la fel si nimeni nu ma va putea schimba si cateodata e bine sa fii mai retrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai mai multa incredere in tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fii mai indrezneata trebuie sati doresti asta cu adevarat dar daca da...trebuie sa astepti timpul te va schimba si vei sinti nevoiea de a te forma cea persoana care simti nevoia de a o simti in pielea ta tot ce trebuie sa faci asta e sa zici tu,, eu vreau sa fiu alt fel,, si crede-ma ca se va schimba asa am fost si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt exact asa, si nu stiu cum as putea sa ma schimb, am incerccat dar nu pot, daca esti tupeista si indrazneata te vei descurca oriunde si alte avantaje,,,, dar cum sunt eu timida, retrasa si rusinoasa pe deasupra e cam aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am un raspuns pentru tine. Vreau sa-ti spun ca si eu sunt la fel.Sunt intotdeauna rusinoasa, desi am 10 ani am pierdut multe pana acum cu aceasta rusinea mea.Intotdeuna cand am fost la concerte, cei care cantau m-au pus chiar pe mine sa cant iar eu taceam de rusine, si totusi stiiam melodia mai bine decat cum ma numesc.Acum cand iti scriu simt ca sunt tot la fel.Simt parca as avea ceva pe suflet sau pe creier cand fac ceva, cand cant un cantec, cand spun o poezie.Intotdeuna ma incurc desi le stiu extrem de bine. Mi-e rusine de mine, ma simt stanjenitor. Dar prietenii mei ma iubesc deoarece sunt in propria mea persoana chiar daca sunt mai timida, rusinoasa, fricoasa etc.Ma comport frumos, Vorbesc frumos si mai ales cand vorbesc cu cineva, indiferent cine este, nu conteaza daca este sau nu ruda cu mine vorbesc sincer si din inima.Eu cred ca oamenilor le plac persoanele mai timide deoarece acestea sunt mai credincioase decat cele indraznete.
M-am gandit mult timp la acest lucru, am incercat sa ma informez si de pe internet am intrat pe siteul http://www.google.ro si am scris teste de personalitatae iar acolo mi-a aparut ca sunt asa deoarece nu am incredere in mine.Am facut si teste rock adica daca pot sa ajung vedeta si mi-a dat acolo ca nu voi putea ajunge desi sunt talentata pentru ca sunt prea rusinoasa. Uneori e destul de bine sa fii asa, nu iti pot spune de ce. Vreau sa-ti spun draga mea ca e bine sa fii rusinoasa doar in unele cazuri si este unul singur daca ma poti intelege.Sunt sigura ca nu ai inteles despre ce vorbesc.In rest poti sa fii indrazneata. Uite am facut destule teste ca sa aflu ca aceasta problema te aduce la gandul cum arati tu in persoana. Mie prietenii imi spun ca sunt draguta si ca imi sta bine cu unele haine pe care eu le urasc.Si accept sa le imbrac.Si totusi imi stau bine, dar eu nu pot sa fiu atat de sigura deoarece nu imi plac si ma simt stanjenita.Cand port ceva care imi place, unii oamenii imi spun ca nu le plac cum ar fi de exemplu familia mea! Dar eu ma simt bine in acele haine si uite ca oamenilor le plac de mine deoarece abia atunci sunt indrazneata, haioasa si glumeata.Ma bucur de acele momente.Toti prieteni mei se bucura cand eu sunt in persoana char daca sunt timida ei ma iubesc. Uite iti spun un secret, se spune ca in viata trebuie sa urmezi calea cea dreapta.Trebuie as faci exact ce iti spune inima si nu sa te iei dupa gura lumii.Stii proverbul acela?
Gura lumii, doar pamantul o astupa.Intr-o casnicie nu trebuie sa faci asa trebuie sa-ti asculti inima si sufletul si sa faci exact ce crezi tu de cuviinta. Uite iti dau un exemplu.Eu am o prietena buna pe nume Laura, care m-a dezamagit de foarte multe ori.Intotdeuna vreau s-o invat sa fie ea in persoana dar nu ma asculta.Am foarte multe exemple de dat.Nu pot sa ti le spun acum pe toate dar intra pe adresa mea de mess montana_hana41 si o sa-ti spun multe lucruri. Daca vrei sa fii respectata, trebuie sa dai respect. Daca vrei sa aflii adevarul, dezvaluie tot, ma rog...in unele cazuri. Uite daca eu vorbesc asa nu inseamna ca fac asa, nu inseamna ca sunt... sfanta sau ceva de genul! In nici un caz. Dar incerc sa fiu asa.Asa ca am multe de zis daca nu poti sa faci tot ce ti-am spus acum, mai bine intra pe adresa mea de mess montana_hana41 si-ti voi spune mult mai multe si mai amanuntit.
Asa ca nu uita, fii tu insati.
Cu drag,
Georgiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incredere in tine.asta conteaza cel mai mult.probabil in mintea ta ai un prototip de persoana asa cum ai vrea tu sa fii.relaxeazate si nu ezita sa scoti la iveala trasaturile prototipului tau. fa asta fara rusine si rasufla usurata.pentru ca de fapt noi suntem asa cum vrem noi sa fim.impuneti asta si vei reusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fat-o nu fi retrasa integreazate in grup du-te la discoteca du-te si vb cu baietii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot-a asa dar ii mai bine decat sa ai tupeu caci daca ai tupeu nu o sa ai nici prieteni.Mai bine ramai asa; dar asta depinde de tine draga mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum stii noi fetele si domnisoarele suntem niste princese, asa ca ar fi bine atunci cind vorbesti cu cineva inaintea caruia te simti timida, sa te simti princesa, afla-te putin mai presus si totul va vi ok!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt asa dar sa nu incerci niciodata sa te schimbi. Eu m-am schimbat si am sfarsit prin a ma face mai mult de ras. Asa ca am ramas cum eram: retrasasi timida. Gandurile mele mi le scriu printr-o poveste, compunesr sau poezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce as putea sa-ti spun pentru ca si eu sunt la fel

| aiurea231223 a răspuns:

Si eu sunt asa desi cu prietenii mei sunt parca complet alta persoana ( asa imi spun prietenii din zona de la mine) iar la scoala parca nu pot sa spun nici pss iti sugerez ( desi nu sunt in masura sa vorbesc big grin) sa te accepti asa cum esti iar numai in cazul in care ti se fac nedreptati aparate, mai bine zis numai atunci cand simti tu nevoia fiindca te simti discriminata sau ceva de genu. Fa-ti prieteni care te accepta asa cum esti, te ajuta atunci cand pot si ei si daca te simti bine cu ei o sa observi ca practic esti parca alta persoana fiindca prietenii iti dau puterea de a te ridica atunci and cazi big grin

| mamarutza_2234 a răspuns:

Am un prieten care e la fel.
nu t grabi, o sa ai timp de toate

| andreearoxana a răspuns:

Si eu sunt o fata mai timida care am ajuns sa imi dezvolt instinctul foarte bine pentru a deosebi binele de rauhee hee
oamenii cu tupeu te iau in ras dar oamenii cu valoare te respecta pentru virtutiile tale ex:bunatate, blandete, credinta etc...
un lucru trebuie sa schimbe oamenii timizi:sa invete sa se impuna

| increderea a răspuns:

Pai ar trebui sa iti faci niste prieteni buni care sa te ajute si sa incerci sa te interghezi printre ei...ar trebui sa iesi pe afara si sa incerci sa fi mai curajoasa

| bianca93 a răspuns:

Si eu la inceput am fost timida dar cu timpul m-am schimbat foate mult tongue
zic ca ai sa te schimbi si tuh la un moment potrivit ...iti dau un sfat invinge acest obstacol trece peste ca asa nu ajungi departe deoarece si la scl daca te vad ca esti mai timida te iau de prost asa ca mai bine te-ai schimba daca vrei sa vb cu mine asta e id meu nyco_bia_93 te ast sa vb.

| deea_3593 a răspuns:

Eu sunt exact ca tine... mi-as dori foarte mult sa ma schimb... da` din pacate nu reusesc...tot din aceasta cauza nici prieteni nu pot sa-mi fac ...la scoala sunt retrasa fata de colegi...sincer as vrea sa fiu mai tupeista ...sa fiu mai prietenoasa si sa nu mai fiu rusinoasa...imi zic de fiecare data sa vb cu toata lumea... dar ...asta e ...cate odata mai ai si de castigat ca suntem asa dar avem si de pierdut enorm...