| analoveskorea a întrebat:

Trebuie sa fac pentru vacanta o compunere in care sa povestesc o experienta proprie cu tema:"Am nevoie de modele in viata?'
Nu inteleg ce trebuie sa fac, va rog ajutati-ma nu e o tema ca doar nu va pun sa-mi faceti compunerea explicati-mi ce trebuie sa fac, va rog,

Răspuns Câştigător
| PuFuLeThE_9988 a răspuns:

Pai trebuie sa explici cat mai bine de ce este nevoie de modele in viata, de ce sunt ele importante. Cred ca ar trebui sa arati si ca exista modele periculoase care nu trebuie urmate dar care pana la urma influenteaza pe cineva, si ca exista si modele demn de urmat care prin perfectiunea( sau poti folosi si Frumusetea sau ambitia)lor sunt luate ca modele pentru copii, adolescenti sau chiar adulti. Aceste modele denota un caracter care ar trebui urmat de cei din jur, care poate fii folosit in situatii dificile, etc. Sper ca te-am ajutatbig grin

7 răspunsuri:
| analoveskorea explică:

Pai asta e ceea ce nu inteleg daca trebuie sa povestesc despre modelele pe care el am pentru ca asa e simplu am multe modele despre care vreau sa vorbesc dar cica trebuie sa povestesc o experienta proprie iar asta m-a indus in eroare...

| analoveskorea explică:

M-ati ajutat cu toti cum ati putut si va multumesc, acum sunt in cumpana nu stiu cui sa dau funda dar cred ca i-o voi da lui PuFuLeThE pentru ca a raspuns prima

| OanaZuza a răspuns:

Trebuie sa iti exprimi parerea asupra subiectului...
Adica daca tu crezi ca ai nevoie de un model in viata, dupa care iti croiesti drumul, faptele si cuvintele sau nu si de ce...
Cam atat iti pot spune... Am avut si eu o discutie la Limba si Literatura Romana pe tema aceasta chiar anul trecut, dar a fost o discutie libera, nu o compunere.
De exemplu poti spune ca tu ai un model dupa care iti place sa iti creezi garderoba sau mai stiu eu ce...
Succes!happy

| pustiinocent a răspuns:

Pai model in viata care este modelul taw in viata cum ar fi tata sau mama sau un membru din familie ba chiar un profesor sau un actor depinde si spui n compunere de ce acea pers este modelul tau in viata sper ca te-am ajutat

| iheart a răspuns:

Pai trebuie sa faci o compunere in care sa vorbesti despre persoana pe care tu o consideri un model. O persoana ca si care ti-ai dori tu sa fii. Si aici nu ma refer la modele alea care se plimba pe podium. Trebuie sa vorbesti despre o persoana cu multe realizari in viata, o persoana cu capul pe umeri care stie ce vrea de la viata. Ia exemplul mamei tale. Sper ca te-am ajutat happy

| xElisa a răspuns:

Poti vb despre problemele in viata; ca o compunere.nu despre tine; despre un personaj ex:droguri sau ceva orcie.

| Vasilescu_Mihaita_1998 a răspuns:

Eu as vrea daca se poate va rog o compunere urgenta dau funda
astazi daca se poate