| GAvrOChe a întrebat:

Trebuie sa pregatesc o lectie la dirigentie. Aceasta lectie se numeste "A convietui cu natura". Nu prea am multe idei, dar apelez la voi. As vrea sa-mi spuneti ce sa fac ca sa fie ora distractiva si amuzanta. Pentru cea mai originala si frumoasa idee, dau funda. :d

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imparte clasa in trei grupe-componentele naturii Pamant Apa Aer si pune elevii sa alcatuiasca cate un poster cu cat mai multe informatii despre cele trei elemente fiecare grupa cautandu si informatii despre elementul sau. Poti da si diplome la final pentru cea mai muncitoare, creativa grupa.

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Poti folosi o ampla personificare infatisand lucrurile din perspectiva unei paduri care inconjoara un sat si care este martor viu pentru tot ce se intampla in sat si observa tipul de comportament al unuia sau altuia dintre locuitorii sai:un copil neastamparat ce urca si coboara pe trunchiul unui stejar batran fara nicio grija pentru ramurile lui, un tanar indragostit ce scrijeleste numele iubitei in scoarta unui tei, sau un om grijuliu ce pune prin copaci casute pentru pasarele.Cred ca trebuie sa condamni faptele rele si sa exprimi o atitudine elogioasa fata de faptele celor ce iubesc si ocrotesc natura in mijocul careia traiesc.Folosind tot o personificare poti sa expui trairile unei pasuni verzi pe care, duminica se incinge un joc de fotbal sau se fac picknik-uri.Cum se comporta oamenii, si ce lasa in urma cand pleaca poate fi prilej de bucurie sau de tristete pentru "iarba verde"de acasa sau de aiurea.Caci omul poate, sau nu, sfinti locul.