| kastyel a întrebat:

Un arcas trage cu o sageata la tinta. Sageata pentru a ajunge la tinta trebuie mai intai sa parcurga jumatate din distanta initiala, apoi jumatate din jumatatea distantei initiale, jumatate din jumatate din jumatatea distantei initiale...etc. Care este distanta pe care trebuie sa o parcurga sageata?
P. S.
Matematica are ramura ei abstracta?

3 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Jumatate dintr-un sfert din intregul distantei. happy

| gabimaris a răspuns:

Cred ca lipsesc ceva date din problema ta sau este matematica asta asa de abstracta?

| turist a răspuns:

Incepem cu sfarsitul: da! matematica are ramura ei abstracta!
sageata trebuie sa porneasca...