| MysteriousBoy a întrebat:

Un calator merge pe un drum si ajunge la un canton unde drumul se bifurca, un drum catre orasul A, un drum catre orasul B. Calatorul trebuie sa ajunga in orasul A nestiind care este drumul. Stie ca in canton locuiesc 2 frati: unul spune adevarul tot timpul, unu neaga tot timpul. Calatorul nu ii cunoaste ( nu stie care spune adevara si care nu ). Din canton iese unu din frati. Poate calatorul sa ii puna celui care iese o singura intrebare astfel ca indiferent care este din cei 2 sa ii arate drumul catre A? Care este intrebarea?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe unde sa o iau?
...astfel,daca iese fratele care spune adevarul, acesta ii v-a arata drumul corect, iar daca iese cel mincinos, acesta ii v-a arata drumul gresit si el v-a stii sa mearga pe celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eu vreau sa merg spre orasul A, fratele tau pe unde mi-ar indica sa o iau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebe sal intrebe : tu spui adevarul sau minciuna?

| MysteriousBoy explică:

Pai da, dar chestia este ca nu sti care iese. Poate sa fie cel mincinos sau cel care spune adevarul dar nu sti care dintre ei iese.