| 인스피릿 a întrebat:

Un obiect costa 30 de lei. Se scumpeste cu 10%, apoi se ieftineste cu 10%. Care e pretul obiectului dupa ieftinire?

Răspuns Câştigător
| Shery a răspuns:

Another korean lover love struck
Fie x pretul produsului.
x=30 lei
pretul 1=x+10x/100=110x/100=11x/10
pretul 2=11x/10(noul pret) - (11x/10)*(10/100)= 11x/10 - 11x/100 = (110x - 11x)/100 = 99x/100 = 99*30/100 = 29, 7 lei

14 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Dupa scumpire va costa 33 de lei (30 pretul initial plus 3 lei 10 % din pretul initial. Dupa ieftinere va costa 33 de lei (pretul nou, dupa scumpire) minus 3, 3 lei (10 % din pretul nou) adica 299, 70 lei. Ai inteles?

| ombladon a răspuns:

Tot 30 lei laughing

| loricel a răspuns:

30 de lei

| 인스피릿 explică:

Multumesc, dar n-am nevoie pentru teme. Au trecut ani de cand nu am mai facut asa ceva. Mi-am amintit problema asta si voiam sa vad cat stiu raspunsul corect, pentru ca multi sunt tentati sa spuna 30, dar este gresit.
Va multumesc pentru raspunsuri. Cei care ati raspuns 30, mai multa atentie pe viitor. happy

| Freky a răspuns:

30?

| cristiancristir a răspuns:

29,7 lei

| TeSla a răspuns:

30 de lei

| vikloth a răspuns:

29,7
mie asa mi-a iesit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30 de lei straight face cred.

| NoGames a răspuns:

Fooarte grea intrebarea! laughing deci cat de *** poti sa fi ca sa zici 30... -__-
pentru restul: -dap, o sustin, nu ma are nevoie pentru teme rolling on the floor

| NoGames a răspuns:

Bai...scrisesem si eu ceva! sa nu.mi zici ca nu s.a trimis?! ah...mi-e leneeee sa mai sc odata, nici nu mai stiu ce scrisesem laughing

| Ghost_1336 a răspuns:

29,7 lei

| andruala a răspuns:

29.7 lei.Dar o sa ti se stearga postul. Sper ca nu si mie.Incearca si tu sa iti faci temele, macar cu un calculator.

| andruala a răspuns:

29.7 lei.Dar o sa ti se stearga postul.Incearca sa iti faci si tu temele singur, asa o sa inveti si nu va trebuie sa copii pentru a te risca din clasa a 6-a sau ce clasa esti tu