| AlecsxD a întrebat:

Unde se afla arhipelagul indonezian si peninsula arabica?batting eyelashes Funda:*

Răspuns Câştigător
| Andrei233 a răspuns:

Amândoua se află în Asia de sud-vest.

1 răspuns:
| ADDYYY a răspuns:

Arhipelagul Indonezian (Este situat in SV Oceanului Pacific, 7*30’ lat N – 12*06’ lat S si 94*55’ – 135*12’ long E.
Suprafata: 1497289 km patrati
Originea continentala si vulcanica
Arhipelagul formeaza teritoriul Republicii Indonezia ( impreuna cu partea vestica a insului Noua Guinee).
Cel mai mare arhipelag din lume, cuprinzand aproape 14000 de insule, se intinde de la V la E pe circa 2100 km, iar de la N la S pe mai bine de 4400 km. Datorita pozitiei sala geografice intre Oceanul Pacific, Oceanul Indian si Marea Chinei de Sud, ca si a dimensiunilor apreciabile, marile insule, arhipelagurile si grupurile de insule sunt separate intre ele de mai multe mari interioare: Celebes, Java, Flores, Banda, Ceram, Maluku ) iar Peninsula Arabica(
este o peninsulă în Asia de sud-vest, în punctul de întâlnire al Africii cu Asia, fiind predominant deșertică. Peninsula Arabică este o regiune importantă a Orientului Mijlociu, și joacă un rol geopolitic important datorită rezervelor sale de petrol și gaze naturale.

Coastele peninsulei sunt mărginite, la vest, de Marea Roșie și Golful Aqaba; la sud-est de Marea Arabiei (parte a Oceanului Indian); și la nord-est de Golful Oman, Strâmtoarea Hormuz, și Golful Persic.

Limita sa nordică este definită de zona de coliziune Zagros, o regiune muntoasă unde se întâlnesc plăcile tectonice ale Arabiei și Asiei. Din punct de vedere geografic, se mărginește cu Deșertul Sirian, fără să existe o linie clară de demarcație.

Din punct de vedere politic, Peninsula Arabică e separată de restul Asiei de granițele nordice ale Arabiei Saudite și Kuwaitului. Următoarele țări sunt considerate o parte a Peninsulei Arabice). Sper ca te-am ajutatbig grin.