| SecretName1234 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu aceasta problema care se rezolva prin metoda figurativa:Suma a doua numere impare consecutive este 264.Sa se afle cele doua numere.

13 răspunsuri:
| EoFetitza a răspuns:

O sa incerc sa iti explic si aceasta problema:
mai intai sa iti explic: deci zice doua numere impare consecutive si sa iti dau un exemplu sa zicem 3 si 5 sunt consecutive si impare. daca ar fi sa le scazi ti-ar da 2 alt exemplu 11 si 13 sunt consecutive si impare daca le scazi tot 2 iti da deci observi ca orice numere ar fi diferenta lor este egala cu 2 si acum problema.
a+b=264
a-b=2(asta stim ca ti-am explicat mai sus)
___________________
a; b=?
si acum desenul:
___________|_| acesta este a
___________ acesta este b
segmentul pus intre | | este diferenta dintre a si b... deci a este cat b si inca segmentul pus intre | | deci aceste segmentel este diferenta dintre a si b si noi stim din ce ti-am explicat prima oara ca este 2 diferenta dintre a si b poti sa notezi pe desen deasupra segmentelului ca este 2 acum tot la desen faci o acolada la ambele segmente si scrii 264 adica suma lor este 264
noi stim din desen ca a este egal cu b plus segmentul mic de 2 =>
a=b+2 acum stim ca a+b=264 si il inlocuim pe a si ne va da b+2+b=264 si rezolvam ecuatia 2*b+2=264 il trecem pe 2 in membrul drept cu semn schimbat 2*b=264-2 2*b=262 si ne da ca b=262:2 b=131 si stim ca a=b+2 deci a=131+2=133 deci a=133 si b=131 si acum ne verificam sunt impare si consecutive si a+b=133+131=264 deci am rezolvat problema... daca ai nelamuriri trimite-mi mesaj pe privat
fundita?

| elleme a răspuns:

Cele doua nr. sunt :
pimul nr. = x
al doilea nr. = x+2
seuma celor 2 nr. = x+x+2
=> 2x+2=264 => 2x= 264 - 2 =>
2x=262
x=262:2
x=131 (primul nr.)
=> x+2=131+2=>al 2-lea nr. =133
Proba : 131+133=264 (A)

am pus x+2 deoarece este un nr. impar. si cele doua nr. sunt impare, deci problema este adevarata

| Malvie a răspuns:

Deci.notam primul nr cu:a si pe al doilea cu : b
a ----------
b ---------- + 2
262-2 = 260
260:2 = 130(a)
130+2=132(b)

| MissDi a răspuns:

Faci aici un segement
aici un ssegment plus inca un segment si la al doilea segment scrii 2 deasupra
264-2=262
262:2=131
a=131
b=133

| Mehh a răspuns:

Nu pot sa scriu toate caracterele, dar stiu cum se rezolva. Daca vrei da-mi mesaj si iti zic.

| Mwha a răspuns:

Nu stiu ...

| GaByTzU_5045 a răspuns:

261+3=264 ( cele doua numere sunt impare deci e bine )!

| ionut7782 a răspuns:

131+133=264 simplu

| andrutzik a răspuns:

Cati ani ai si in ce cls esti?

| CяysƧ a răspuns:

Incepi sa faci desenele incepi sa pui langa linie un unu roman si faci un segment.Mai fci asa si ca un rand mai jos dar al doilea segment sa fie un pic mai lung decat primul.Numara cate patratele are primul segment si traseazai inca o linie celui de al doilea exact in acelasi loc. Acum ai 3 segmente. Scazi pe 3 din 264, dupa imparti la 3 si ai obtinut primul nr big grin Acum logic ca al doilea este consecutivul primulu nr iti dai uh seama dar sa fie impar big grin. Acum nu stiu daca merge ca nu am mai facut din astea de un an big grin incearca si tu bafta!

| cristina1760 a răspuns:

Pai rezolvarea problemei ar fi asa:

a)|----------------------------|
b)|----------------------------|+1(pentru ca sunt consecutive)

=264

264-1=263(suma fara diferenta de 1 de mai sus)
263:2=131rest 1(am impartit la 2 pentru ca sunt 2 numere)
apoi ai aflat numarul
131(a)
131+1+1=133(b)

Rasp:131->a
133->b

Verificare:131+133=264
131si 133 sunt nr impare consecutive

funda plz?

| Smecherytu_Florinutzu_2000 a răspuns:

Suma a trei numere esre 261 care sunt cele trei numere

| Smecherytu_Florinutzu_2000 a răspuns:

Suma a trei numere cosecutive este 261 care este cele trei numere