| RobY99Monster a întrebat:

Va rog explicati-mi cum trec de la diateza pasiva la diateza activa(da explicati-mi babeste), repede

Răspuns Câştigător
| AleB a răspuns:

Cel mai bine poti intelege prin exemple:
Tema este facuta de el. (diateza pasiva)
El face tema. (diateza activa)

4 răspunsuri:
| xClementine a răspuns:

Pai uite un exemplu :
Eu mananc o prajitura. -> asta este la diateza activa, iar la diateza pasiva, prajitura, adica complementul, devine subiect.
Asadar, avem :
Prajitura este mancata de catre mine. -> Diateza pasiva, prajitura devenind astfel subiect.

| valentingb a răspuns:

Sa intelegi mai bine - el face tema ACUM - activ
Tema e facuta de el - CAND? -pasiv

| Irinα a răspuns:

Diateza activa:Subiectul face actiunea si altcineva o suporta iar la diateza pasiva:subietul suporta actiunea facuta de altcineva.
Extonguerofesorul lauda elevul(Diateza activa); Elevul este laudat de catre profesor(diateza pasiva)

| AuroraRM a răspuns:

De ex: eu ma spal -e diateza pasiva, pentru ca actiunea sa resfringe asupra mea, cel care fac actiunea, la diateza activa va fi, ea spala. Sper sa intelegi