| fabulousgirl a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema de chimie: peste 11, 2 Kg oxid de calciu se aduga 188, 8 Kg de apa.Se cere ecuatia reactiei chimice; produsul reactiei chimice si concentratia procentuala a solutiei. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| gothicfan a răspuns:

md=11, 2 Kg CaO
mapa=188, 8 Kg
mersi=11, 2+188, 8=200 Kg
_____________________
C= (md/mersi)*100 = (11, 2/200)*100 = 5. 6%

La problemele de genul se cere doare concentratia procentuala happy
Produsul reactiei e o solutie de oxid de calciu mult mai diluat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ajutati si pe mine la o problema de chimie clasa a7a?

| Burzea a răspuns:

Esti clasa a 8 nu?
nici eu nu stiu dar daca intru mai tare in ea o duc la capat