| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Va rog sa imi dati un exemplu de un monolog dramatic. Vreau sa stiu si eu cum sa gasesc monologul dramatic într-un text.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mai întîi mergi la Google și tastează „monolog".
DEX-ul îți va spune.
Frumos exemplul dat de RamOowr, preluat dintr-o piesă a lui Matei Vișniec.

| Ram0owr a răspuns:

Monolog dramatic
Omul si cercul de Matei Visniec
``Cand vreau sa fiu singur ma opresc. Scot o bucata de creta din buzunar si trag uncerc in jurul meu.In interiorul cercului ma simt la adapost. Cand sunt in interiorulcercului, nimeni nu poate si nici nu are dreptul sa imi vrobeasca.``

Trasaturi ale Genul dramatic:
-exprima indirect sentimente
-actiune
-personaje
-dialog dramatic + monolog dramatic
-forma specifice (didascalii, lista de pers, numele pers in fata replicii, impartirea pe acte si scene).
-Operele dramatice au caracter ficţional.
dramaturgul nu povesteşte faptele, ci le lasă să se desfăşoare în faţa cititorului, spectatorului.
-spaţiul si timpul sunt, oarecum, limitate;