| Ioan21 a întrebat:

Va salut TPU.
Incerc sa invat mai bine engleza si nu inteleg urmatoarele :

"I am" = Eu sunt

"Am i" = Sunt?

De ce "Am i" nu se traduce "Sunt eu"?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Englezii folosesc pronumele foarte mult, mult mai mult decat noi romanii. De exemplu, intr-o conversatie, eu il intreb pe celalalt "ai vazut filmul cutare?". Englezul ar zice "ai vazut tu filmul cutare?". Noi nu mai punem pronumele cand acesta se subintelege. Si mi se pare mai logic asa. Uite un alt exemplu. Intr-o conversatie cu un prieten eu ii spun "sunt sigur ca maine o sa dam test"; englezul: "eu sunt sigur ca maine o sa dam test". Suna cam aiurea, dar asta e regula la ei, sa puna intotdeauna pronumele.

1 răspuns: