| Abb a întrebat:

Vreau sa citesc niste carti politiste... ce imi recomandatihappy

18 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Agatha Christie-te tine cu sufletul la gura si te face sa gandesti.
Rodica Ojog-Brasoveanu-are un umor deosebit de fin si un fir al actiunii foarte bine definit.
Georges Simenon-romanele cu Maigret sunt exceptionale; un detectiv calm, perseverent, o logica de fier si trasaturi umane, care te fac sa-l simti aproape.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca cartile Rodicai Ojog-Brasoveanu: Necunoscuta din congelator; Cianura pentru un suras; Buna seara, Melania; Moartea semneaza indescifrabil; Anonima de miercuri; 320 de pisici negre, etc

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mary Higgins Clark, supranumită Regina Suspansului-Îi place muzica, îi place dansul, Clopoţelul n-are limbă, Aminteşte-ţi de mine, Enigme, Fără scăpare, Sfârşit de coşmar, Casa blestemată, Revelaţia, Escrocheria, Prefă-te că n-ai observat

| Bacemi a răspuns:

Arthur Conan Doyle, Agatha Christie sau Rodica Ojog Brasoveanu au unele romane politiste interesante.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti recomand romane de-a lui Agatha Christie.Asta e ceea ce cauti.Multe din romanele lui sunt politiste, de actiune.

| CartideCitit a răspuns:

Carti contemporane politiste gasesti aici : http://www.cartidecitit.ro/Carti-Politiste. Citeste recenziile si alege ce ti se potriveste.

| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti politiste bune gasesti aici:
http://www.cartidecitit.ro/Carti-Politiste .
Recomandari pentru carti politiste ar fi:
http://www.cartidecitit.ro/Recenzii-Carti-Bune/1/Calaul-Jo-Nesbo-recenzie
http://www.cartidecitit.ro/......o-recenzie
Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| Bishop a răspuns:

CIA o istorie secreta, Aventurile lui Sherlock Holmes si memoriile lui Sherlock Holmes.

| VladyCristian a răspuns:

Trandafirul alb - Constantin Criritawinking happy

| larisa_6959 a răspuns:

Iti recomand Raymond Chandler.Personajul principal creat de Chandler, detectivul Philip Marlowe, e rafinat, cinic și ironic, scriitorul dând dovadă de remarcabile abilități tehnice. Cea mai cunoscuta opera este Somnul de veci. Alte romane de succes suntbig grinoamna din lac, Lunga despartire, Ferestra inalta, Sora cea mic.

| LORY a răspuns:

Iti recomand toate cartile scrise de Agatha Cristie si Rodica Ojog Brasoveanu. happy

Lectura placuta!

| Francesca17 a răspuns:

Si eu ador cartile politiste! Iti recomand toate cartile scrise de catre Rodica Ojog Brasoveanu! Sunt cu suspans, sunt de toate genurile, sunt cu umor...ce mai, sunt cele mai bune! N-o sa regreti!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu
Funda, Draga mea? Sper ca te-am ajutat :*

| denyelle a răspuns:

Asa cum a zis si themarker, Trandafirul alb sau Pescarusul alb sau Ingerul alb...de Constantin Chirita

| DeMeTrIoN a răspuns:

Cea imi frumoasa carte politista: Un casanova calatoreste spre iad-de Paul Antim e foarte frumoasa are 114 pagini iar eu am citit-o intr-o ora, eu care nu imi place sa citesc deloc :d

| Abb explică:

Am citit Maigret de Georges Simenon, a fost prima mea carte politista pe care am citit.o.De atunci imi face placere sa citesc carti politistelove struck

| ruxxybelle a răspuns:

Cainele din baskerville - Arthur Conan Doyle

| HistoryHunter a răspuns:

Agatha Christie-Munile lui Hercule
O carte polițista foarte buna

| Adrian_Dorian_Moldovan_1996 a răspuns:

Huliganii de whiliam dhiel si toate cartile lui Colin Forbers (sunt geniale absolut geniale ) poti citii si Bond sau Homes dar avand in vedere ca au fost ecranizate majoritatea isi pierd din suspans daca ai vazut filmul asa ca BFt la citit tongue