| дфтф a întrebat:

Vreau sa dau la Umf Iasi,insa nu inteleg ceva. Examenul de admitere la facultate pentru asistent generalist se da numai la biologie sau chimie organica (la alegere dintre bio si chimie) sau amandoua? Am gasit pe forum, desi am citit de 8583 de ori tot nu inteleg.
http://www.umfiasi.ro/......-final.pdf

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La Asistenţă Medicală Generală se dă examen din Biologie 11 SAU Chimie organică, la ALEGERE - deci, dai examen doar la una SINGURĂ ( pe care vrei s-o alegi )!
Vezi detalii în pag. 12 ( jos ) de la linkul :
http://www.umfiasi.ro/......grafie.pdf

Toate cele bune!

| J0B0MAT a răspuns:

Îţi alegi tu una dintre materii.
La medicină şi farmacie dai din 2 materii, dar şi acolo ai de ales ce materie vrei, în afară de cea care e obligatorie.

| Georgi6747 a răspuns:

Pe site zice: "Pentru admiterea la liniile de învățământ cu 240 și 180 de credite (Asistență Medicală
Generală, Balneo-fiziokinetoterapie și Recuperare Medicală, Nutriție și Dietetică, Tehnică
Dentară), examenul de admitere constă în teză scrisă la Biologie sau Chimie"

Dai la alegere ori biologie, ori chimie, cel putin asa stiam si eu, pentru ca si eu eram interesata intr-o perioada. Sper ca te-am ajutat :*